Gobbi Hilda Kossuth-díjas, kiváló és érdemes művész 1913-ban született. 1935-ben a Nemzeti Színházhoz szerződött. 1960 és 1970 között a József Attila Színház, 1971-től 82-ig újra a Nemzeti, majd 1982-től haláláig a Katona József Színház tagja. Kiváló színpadi alakításai mellett, komoly szerepet vállalt a közéletben is. Kezdeményezésére jött létre a Bajor Gizi Színészmúzeum, a színinövendékeknek a Horváth Árpád Kollégium, az idős színészek számára, pedig a Jászai Mari és az Ódry Árpád Színészotthon. A Jászai Otthonból később szintén az ő kezdeményezésére a fiatal színészek otthona lett. A Színházművészeti Szövetségben, valamint a Színész Szakszervezetben sokat tett a rászoruló színésztársaiért.
A Nemzeti Színház ügye mindig fontos szerepet töltött be életében. A háború után fizikai munkával tevékenyen közreműködött a Nemzeti Színház újjáépítésében. A Blaha Lujza téri épület 1965-ös lebontása után szívügyévé vált az új Nemzeti Színház felépítése. 1983-ban a 70. születésnapjára kapott 100 000Ft értékű takarékbetétkönyvének teljes összegét ajánlotta fel az új Nemzeti Színház első alapkövére.
A felajánlást követően országos gyűjtési akciót kezdeményezett, amelynek során 3,3 milliárd Ft gyűlt össze. Nagy álma volt, hogy láthassa még az új Nemzeti Színház létrejöttét, de ez 1988-as haláláig nem valósult meg. A Nemzeti Színház eddig a teátrum parkjában lévő szoborral adózott Gobbi Hilda emlékének, mától már játszóhely is viseli a nevét.