Molnár-C. Pál híres Cyrano-famatszeteit is megnézheik a Cyrano bemutatója alkalmából. Köszönjük a lehetőséget művész hagyatékát godozó budapesti Molnár-C. Pál Műterem-múzeum vezetőinek! A kiállítást pénteken, a premier előtt, 18 óra 30 perckor nyitjuk meg az első emeleten, Csillag Péter - Molnár-C. Pál unokája - és Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatójának közreműködésével.
Egy másik kiállítás is várja már nézőit a második (balkon) szinten. Keleti Éva Kállai 90 címmel készített válogatást Kállai Ferenc színművész születésének 90. évfordulója alkalmából. A Kállai emlékév vándorkiállítása a Pesti Magyar Színház és a Víg után érkezett most a Nemzetibe. A képek a híres szerepek felmutatása mellett bepillantást engednek a a Nemzet Színészének magánéletébe is. A Kállai 90. című kiállítást szombaton 18 óra 30 perckor nyitjuk meg. Mindkét alkalomra szeretettel várjuk önöket!
Keleti Éva fotói hűen mutatják Kállai Ferenc pályájának legszebb pillanatait, és magánélete jeleneteit. A fotókról az együtt töltött, sok-sok kedves óra meghittsége sugárzik, az egymás ismeretén alapuló őszinteség, ugyanakkor két nagy művész (a színész és a múló pillanatot legendává örökítő fotós) egymás iránti szeretete és megbecsülése. A képek örök időkre az emberi emlékezetbe vésik a megrázó, poétikus, töprengő vagy kacagtató, ugyanakkor múlandó, elillanó pillanatot, amit színháznak hívnak.
Rosner Károly az 1935-ös Cyrano kiadás előszavából
„A fametszet újjáéledése, új fénykora kitűnő művészek egész sorát ragadta magával és lassanként kialakult a művészek egy oly csoportja, mely bár a fametszetet nem mint kizárólagos kifejezési formát választotta, a festészet és grafika más ágaiban is gyakran igen jelentőset alkot, mégis a fametszet szerelmese, mindig vissza-visszatér hozzá és oeuvrejében a fametszet nagyon jelentős helyet foglal el.
A fametszet izgatja ezeket a művészeket, a különféle vésési módok, vésők, hatások újra és újra ingerlik őket és ez az állandó kísérletezés ugyanabban az anyagban az eredmények oly változatos képét tárja elénk, mely studiumon végighaladni a műélvezetnek különleges öröme, tanulmányút, melynek végeztével szépben jelentősen gazdagabbak, lelkiekben dúsabbak leszünk.
A magyar fametszet mai korszakának, de bátran mondhatjuk, hogy a magyar fametszetnek általában legkiválóbb reprezentánsa Molnár-C. Pál”
A Cyrano-fametszetek jelentős ismertséget és elismerést hoztak a grafikus, az illusztrátor, az irodalmi kísérőrajzokat készítő művésznek. A Magyar Bibliophil Társaság az 1934. esztendő öt legszebb magyar könyve közé sorolta, ugyanebben az évben elnyerte vele a Varsói Nemzetközi Fametszet-kiállítás aranyérmét, az 1937-es párizsi világkiállításon szintén aranyérmet kapott érte. Molnár-C. Pál biztos kezű grafikai elrendezésében lett a fametszet-Cyrano a Rostand-mű színvonalas társa, egységesen megformált képdrámája.
(2016. május 12.)