Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800

A Nemzeti Színház hírei

MITEM12 krónika 7.

Költői próza a színpadon – Isztambuli Városi Színház, Törökország: Az Ararát-hegy legendája

Tragikus, de megkapóan lírai mesét láthatott a közönség az Isztambuli Városi Színház előadásában a 12. MITEM programjában. Az Ararát-hegy legendáját azzal a szándékkal hozta el a török társulat, hogy egy kicsit ízelítőt mutassanak nekünk a török kultúrából, miután legutóbbi találkozásunkkor, egy éve a Háború és békével érkeztek Budapestre.

Könyvbemutató: Nemzeti Színház, első emeleti előcsarnok - május 10., szombat, 17.30

A cselekvéstől a színészi cselekvésig: Jan Fabre

Jan Fabre legnagyobb forradalma kétségtelenül performatív munkásságára vonatkozik. Az előadók/színészek/táncosok mindennapi fizikai és mentális felkészítése különleges figyelmet kap színházi gyakorlatában.

MITEM12 krónika 6.

Az ördög megzabolázása – Mexikói Nemzeti Színház Társulata: Az ördögi átváltozás

Fanyar humorú, groteszk játék, amely egy végletekből összeálló, vérben és erőszakban fogant ország születését tárja elénk. Mexikó ismét letette névjegyét a MITEM-en, két évvel ezelőtt már láthattunk az óceánon túlról érkező előadásokat, és ezúttal is megvillant a budapesti közönség előtt az az erőteljes expresszivitás, amely a mexikói színháznak – úgy tűnik – sajátja. Felkavaró, elgondolkodtató előadást láthattunk.

Esthajnal

MITEM12 krónika 5.

Meglátni a másikat – Török Nemzeti Színház, Szkopje, Észak-Macedónia: A vakok

Megrendítő és nagyon-nagyon személyes adaptációt láthattunk az idei MITEM-en a kisebbségi színházak mini sorozatának záróakkordjaként: az észak-macedóniai török nyelvű színház Maeterlinck A vakok című drámáját dolgozta át kortárs színpadi művé. Az előadás azonban nemcsak univerzális kérdéseket feszegetett, hanem a Balkán akut problémáit is feltárta a közönség előtt. 

Évforduló • Őze Lajos 90

Kitörni a gúzsbakötöttségből...

A benne élő sokféle „emberből” ő maga a küszködőt, a nyugtalant tartotta az „igazinak”. Ezt a nyugtalan küszködést mintha végig egy szándék vezette volna: kimondani a kimondhatatlant. Kifiúként dadogott, a szentesi mezőgazdasági technikumból felvételizett a színművészeti főiskolára. Két miskolci évad után haláláig a budapesti Nemzeti Színház társulatának volt tagja.

MITEM12 krónika 4.

Szerelmi álmok – Gribojedov Állami Orosz Dráma Színház, Grúzia: A szerelem sétányai

Érzelemdús, drámai, megható és megmosolyogtató történetek, csendes tragédiák, egy-egy pillanatra feltáruló világok – egy klasszikus író műveiből készült hangulatos szerelmi montázzsal érkezett a 12. MITEM-re Tbilisziből a Gribojedov Színház. Az Ivan Bunyin elbeszéléseiből összeállított előadás rendezője a Budapesten már jól ismert Avtandil Varszimasvili.

Salome

MITEM12 krónika 3.

Az emlékezet terei – Temesvári Állami Német Színház, bukaresti Állami Zsidó Színház: Sidy Thal

A színes esernyőiről és kulturális sokszínűségéről ismert Temesváron játszódik az a közelmúltbeli drámai történet, amit a Temesvári Állami Német Színház és a bukaresti Állami Zsidó Színház koprodukciójában láthattunk a 12. MITEM első hétvégéjén. A Sidy Thal című előadás egy megtörtént esemény kapcsán szembesítette a nézőket fontos kérdésekkel.

MITEM12

„A szereplők érzékelik a változás szelét, hallják a szárnycsapásokat”

Kerekasztal-beszélgetés a Diana Dobreva rendezte Saloméról

A Szcenárium szerkesztőiben 2023-ban merült fel az a gondolat, hogy a Nemzeti Színház aktuális bemutatóihoz kapcsolódva az Írószövetség és a színház tagjai – írók, irodalomtörténészek, rendezők, színészek és dramaturgok – nyilvános kerekasztal‑beszélgetéseken vitassák meg az általuk kiválasztott előadásokkal kapcsolatban felmerülő szakmai kérdéseket.

Slava

nézőpontok

Olasz szalmakalap

A színpadon egy fiatalember toporzékol, akit egy hajszál választ el attól, hogy ügyei megnyugtatóan rendeződjenek, ám mindaddig, amíg ez nem történt meg, mélységes kétségbeesés az osztályrésze. Mi pedig ülünk a sötét nézőtéren és nevetünk ezen.