Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800

A Nemzeti Színház hírei

Olvasnivaló - Szcenárium

Fókuszban: a kortárs színház forrásvidékei

Ajánló a Nemzeti Színház művészeti folyóiratának új számából (XII. évfolyam 5. szám)

Hogyan rendezzünk görög tragédiát? – elismert kutatók és fiatal rendezők mutatkoztak be az SZFE nemzetközi konferenciáján. Létezik-e még misztériumjáték? – tudományos tanácskozás zajlott a KRE, a PPKE és az SZFE szervezésében. A szakrális színház eredetéről is eszmét cseréltek az OSZMI bábkonferenciáján. Fel lehet-e kelteni a mai kiskamaszok érdeklődését Gárdonyi remekműve, az Egri csillagok iránt? A regény Vidnyánszky Attila rendezte grandiózus színpadi verziójának  szentelt  kerekasztal  már a Tokaji Írótábor jövő évi programjának témáját, az irodalmi művek színpadi adaptációjának kérdéskörét is érintette.

Szcenárium

„Sok mindent ki akarok próbálni”

Szilágyi Ágotát Ungvári Judit kérdezi

Egyre több szerepet alakít a Nemzeti Színházban Szilágyi Ágota: többek között a Bánk bánban, a GRANE – Képzelgések a Peer Gynt nyomán című előadásban, a King Lear Show-ban láthatja őt a közönség.

Salome

Szcenárium

„Az a fő, hogy ne féljen a legény!”

Kerekasztal-beszélgetés a Vidnyánszky Attila rendezte Egri csillagokról

A Nemzeti Színház a 2023/24‑es évadot a „Királyok Évada” szlogennel hirdette meg. A Szcenárium szerkesztőiben tavaly előtt ősszel merült fel az a gondolat, hogy e bemutatókhoz kapcsolódóan az Írószövetség és a Nemzeti Színház tagjai nyilvános kerekasztal‑beszélgetéseken vitassák meg a felmerülő szakmai kérdéseket.

Bemutató: Olasz szalmakalap

Az igazi élet előszele

Trill Zsolt – Nonancourt

Egy házasulandó fiatal pár esküvőjét különös világba helyezi Purcărete, aminek az a lényege, hogy előre megmutatja nekik, milyen őrület lesz majd a házasság, a felnőtt élet – mondja Trill Zsolt, a násznép élén a cselekményt pörgető apa-após.

Bemutató: Olasz szalmakalap

Örömből fakad - Silviu Purcărete rendező az Olasz szalmatalpról

„Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához, mert örömből fakad” – mondja Silviu Purcărete. A francia bohózat román rendezője visszatérő vendég a Nemzeti Színházban és a Madách Nemzetközi Színházi Találkozón. Két próba között beszélgettünk a készülő előadásról, egy remekül megírt banális történetről, a komédiai tükörről és a mindig szűkében lévő időről.

King Lear Show

MITEM12

Behálózzák a világot az idei MITEM-en résztvevő társulatok

Minden eddiginél több, összesen 18 országból érkeznek résztvevők a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozóra. Az idei fesztiválon török, bolgár, görög, izraeli, román, mexikói, kínai, japán, olasz és francia társulatok lépnek fel, újdonság, hogy Mongóliából először láthatunk vendégül színházat a budapesti fesztiválon. Az április 25-én kezdődő programot 2025. február 10-én ismertették a szervezők a Nemzeti Színházban.

A 2025. február 15. szombat 11:00 órára meghirdetett Leánder és Lenszirom című előadásunk betegség miatt elmarad!

A megvásárolt jegyek automatikusan érvényesek a 2025. április 5. szombat 11:00 órakor kezdődő előadásra. Amennyiben Önnek megfelelő az időpont, további teendője nincs. Amennyiben nem szeretné megnézni az április 5-i előadást, kérjük, jelezze a Nemzeti Színház jegypénztárának és a jegy(ek) legkésőbb 2025. március 2. vasárnap 18.00 óráig a Nemzeti Színház bármely másik saját előadására becserélhetők vagy visszaválthatók.

Esthajnal

Vidnyánszky Attila megkapta a „Tiszteletbeli Székely” címet

Színház és kultúra Székelyföldön

2025. február 8-án Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, rendező és egyetemi tanár, a magyar színházi élet meghatározó alakja, a „Tiszteletbeli Székely” címet vehette át. Az elismerést azon kiemelkedő személyiségeknek ítélik oda, akik tevékenységükkel jelentős mértékben hozzájárultak Székelyföld kulturális és közösségi életének gazdagításához, a székely identitás megerősítéséhez és a magyar nemzeti összetartozás erősítéséhez.

MITEM12

A színház, mint spirituális közösség

Múlt és jövő közt átívelő identitáskeresés

A Madách Nemzetközi Színházi Találkozó programja idén is sokszínű és egzotikus programkínálattal várja a színházszerető közönséget – a fesztivál során a nézők találkozhatnak többek között monumentális mongol történelmi eposszal, szlovák-magyar színházi koprodukcióval, többnyelvű mexikói előadással, albán, bolgár, francia, görög, héber, kínai, lengyel, olasz, román és szerb nyelvű színházi alkotásokkal.