
MITEM12
Igazságok nyomában – SIDY THAL a MITEM-en
A 12. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó első hétvégéjén megrendítő és mélyen emberi előadás érkezik Temesvárról és Bukarestből
A színes esernyőiről és kulturális sokszínűségéről ismert Temesváron játszódik az a közelmúltbeli drámai történet, amit a Temesvári Állami Német Színház és a bukaresti Állami Zsidó Színház koprodukciójában láthat a közönség a 12. MITEM első hétvégéjén, vasárnap, 19 órától. A Sidy Thal című előadás egy megtörtént esemény kapcsán szembesíti a nézőt fontos kérdésekkel.
Furcsa gócpontja a történelemnek Temesvár, erre számos példát lehetne hozni, de legyen csak egy a közvetlen múltból: 36 évvel ezelőtt innen indult a román rendszerváltó forradalom is. A város, amely a történelem évszázadain keresztül minden korszakban az etnikai sokszínűség és a különböző együtt élő népek egymás iránti toleranciájának mondhatni szimbóluma volt, azonban egy sötét foltot is rejteget: egy antiszemita támadást 1938-ból. Ekkor történt, hogy Sidy Thal bukovinai zsidó énekesnő és együttese koncertjén egy szélsőjobboldali nacionalista csoport kézigránátokat robbantott fel a temesvári színházban. Az előadás ezt az eseményt dolgozza fel.
Egész Közép-Kelet-Európát hasonló történetek hálózzák be, amelyekben számtalan nézőpont és indíték keveredik. Látjuk azt is sokszor, hogy ezek az egyéni indítékok hogyan befolyásolják a nagy történelmi szcénát, akár személyes akaratuktól függetlenül is. Sajnos, ma is ilyen incidenseknek lehetünk tanúi egészen közeli térségekben. Egy multikulturális társadalom szembesülése a toleranciát elsöprő embertelenséggel, a rossz szándékkal, s az abból következő áldozatokkal – sajnálatosan örök probléma errefelé. A darab, amely Thomas Perle drámaíró és Clemens Bechtel rendező közös munkája, és Maria Mădălina Irimia, a Wilhelm Filderman Zsidó Történelemkutató Központ munkatársa kutatásai alapján készült, ennek ered a nyomába. Mi vezetett oda, hogy ez az esemény megtörténhetett?
A Temesvári Állami Német Színház és a bukaresti Állami Zsidó Színház koprodukciója ezzel a jiddis, német és román nyelvű előadással nemcsak hozzásegít egy közösség múltjának megismeréséhez, hanem példát is mutat arra, hogyan érdemes legyőzni a kultúra erejével a múltbeli démonokat.

(2025. április 25.)