
A KASSAI ÉS A MAGYAR NEMZETI SZíNHÁZ ELŐADÁSA
Anne Frank naplója a Nemzeti Színházban – Megrendítő előadás Sipos Ilkával
Március 28-án a Nemzeti Színház adott otthont az Anne Frank naplója című előadásnak, amely egy fiatal lány szemszögéből mutatja be a történelem egyik legsötétebb időszakát. A főszerepben Sipos Ilka nyújtott emlékezetes alakítást, amely mély érzelmeket és katartikus pillanatokat hozott a nézőtérre. Az előadás a Kassai Nemzeti Színház és a magyar Nemzeti Színház közös produkciójaként valósult meg, kiemelve a két ország közötti kulturális együttműködést.

Anne Frank naplója a holokauszt egyik legismertebb és legmegrázóbb dokumentuma, amely egy kamaszlány szemén keresztül tárja elénk az elzártság, a félelem és a remény kettősségét. Anne, eredeti nevén Annelies Marie Frank, a második világháború idején tizenhárom éves korától két éven át rejtőzködött családjával egy amszterdami lakóház hátsó traktusában. Naplóját 1942. június 12-től 1944. augusztus 1-ig vezette, gondosan feljegyezve mindennapjaik eseményeit. 1944 márciusában, miután értesült a Radio Oranje felhívásáról, hogy feljegyzéseket várnak történeti gyűjteményükbe, elkezdte könyv formájában átdolgozni naplóját. Az eredeti jegyzetek nagy részét sikerült is átírnia, ám a záró bejegyzés után néhány nappal családjával együtt felfedezték és koncentrációs táborba hurcolták. Anne Frank a háború végét már nem élhette meg, egyedül apja, Otto Frank maradt életben, aki később gondoskodott a napló kiadásáról.
Az előadás hűen követte a napló szövegét, miközben színházi eszközökkel még közelebb hozta a történetet a közönséghez. A rendezés érzékenyen egyensúlyozott a napló líraisága és a történelmi valóság keménysége között.
Sipos Ilka játéka élettel töltötte meg Anne Frank alakját. Hitelesen hozta a kíváncsi, intelligens és érzékeny kamaszt, aki a legsötétebb időkben is megőrizte hitét az emberi jóságban. A színésznő finoman árnyalt előadásmódja és érzelmi mélysége magával ragadta a nézőket, akik teljes csendben és meghatottan követték végig az előadást.
A minimalista, letisztult díszlet a Frank család rejtekhelyének szűkösségét idézte meg, ezzel is erősítve az elzártság nyomasztó érzését. A fények és hanghatások fokozatosan építették a feszültséget, miközben a narráció segített elmélyíteni Anne gondolatait és érzéseit.
A rendezés nemcsak a történet fájdalmát mutatta be, hanem annak időtálló üzenetét is: a remény, az emberség és a szabadság iránti vágy sosem veszíthet értékéből.
Az előadás koreográfiáját, dramaturgiai munkáját és zenedramaturgiáját is jegyző Ondrej Šoth rendezése éppen ezért is lenyűgöző. Egyszerűen, tisztán fogalmaz és nagyon finoman egyensúlyoz a színpadi hatások között. Ahol kell, játékos, ahol kell drámai, és ha szükséges, szépen emeli el a történetet. Az előadás alkotói nem mondtak le teljesen a szövegről, a fontosabb pontokon elhangzanak a naplót író leányka mondatai, amelyek attól, hogy csak a néhány leglényegesebb gondolatra redukálódnak, még erősebbé válnak.
A színpadkép letisztult és kifejező, minden elemének jól meghatározott funkciója van. Jaroslav és Miroslav Daubravovci díszlete és Ľudmila Várossová jelmezei pontosan illeszkednek az előadás atmoszférájához. A tér középpontjában álló fémtranszparens egyszerre szimbolizálja a bujkálók szűkös életterét és az elzártság fojtogató érzését. A szerkezet folyamatos átalakítása – a tér egyre szűkebbé válása – vizuálisan is érzékelteti a rejtőzködés kilátástalanságát. Az előadás végére ez a fémépítmény fokozatosan alakul át a haláltábor rideg és embertelen közegévé, megrázó erővel mutatva be a történelem tragikus fordulatát.
Az este végén a közönség percekig tartó néma csenddel, majd tapssal fejezte ki meghatottságát és elismerését. Sokan könnyekkel a szemükben hagyták el a színházat, bizonyítva, hogy Anne Frank története ma is ugyanolyan erővel hat, mint naplójának első megjelenésekor.
Az előadás nem csupán egy színdarab volt, hanem egy megrendítő emlékezés és figyelmeztetés is arra, hogy a történelem sötét fejezeteit sosem szabad elfelejtenünk. A Kassai Nemzeti Színház és a magyar Nemzeti Színház ezzel a produkcióval méltó módon állított emléket Anne Franknak és mindazoknak, akik a holokauszt áldozatai lettek.
(2025. április 01.)