JEGYPÉNZTÁRUNK ÜNNEPI NYITVATARTÁSA:
December 21-22-23-án, valamint december 27 és 30 között 10.00-18:00 óráig. December 24-25-26-án, december 31-én és január 1-én zárva.
JEGYPÉNZTÁRUNK ÜNNEPI NYITVATARTÁSA:
December 21-22-23-án, valamint december 27 és 30 között 10.00-18:00 óráig. December 24-25-26-án, december 31-én és január 1-én zárva.
Olvasnivaló
„Ki lehet ez?” – összeállítás Bodrogi Gyula 90. születésnapjára: hét évtized a színpadon. 11. MITEM – in memoriam Rimas Tuminas. Interjúk: Jan Fabre, Alessandro Serra. A szerzetes és a drámaíró Sík Sándor. Ficsku Pál novellája színházról, Istenről, flipperről. És sok egyéb érdekességet és olvasnivalót kínál a Nemzeti Magazin legfrissebb száma.
Világpremier: Alessandro Serra
A Tragédia előadás alapja a mítosz, nem a történelem. Színház csak a történeten túl jön létre, mondhatnám, hogy amikor a cselekmény „elhanyagolható” vagy legalábbis széles körben ismert. Szophoklész nézői tökéletesen ismerték Oidipusz sztoriját a szájhagyomány révén is, de főként a számtalan tragédiából, amiket már Szophoklész előtt neki szenteltek. Oidipusz nem Szophoklész találmánya. Mint ahogy a Hamlet története sem Shakespeare-é.
Pátosz és katarzis – Rimas Tuminas
A színháznak nem a fiatalságot és a kortárs drámát kell elsősorban figyelembe vennie, hanem a művészi útkeresést, az új világok felfedezését. Élj lehetőség szerint becsületesen, ne veszítsd el a fájdalom és a sajnálat érzését, akkor lesz igazad önmagaddal szemben, ami azt jelenti, hogy a nézővel szemben is. (Rimas Tuminas színházunk honlapján.)
Bodrogi 90 – születésnapi összeállítás
Ki lehet ez? – születésnapi interjú a 90 éves Bodrogi Gyulával
„A színház beszélhet a politikáról, de nem politizálhat. Színészként játszunk rossz kommunistát meg jó kommunistát, alávaló gazembert, bolseviket, hőst és nyilast is, ha éppen róluk szól a történet. Ezeket a szerepeket mind el lehet, el kell játszani, de a színház nem állhat egyik vagy másik párt mellé sem. A politikai élet csak egy lehetséges téma. Viszont őrületes lehetőségeket tartogat számunkra, mert a politika a legviccesebb és a legtragikusabb helyzeteket is képes produkálni. – Filip Gabriella interjúja.
Hét évtized a színpadon
Szinte hihetetlen: Bodrogi Gyula hét évtizede áll a deszkákon, néptáncosból lett a Nemzet Színésze, akit mindenki ismer és szeret. Vastaps és alázat címmel Osztovits Ágnes tekintette át a színpadon töltött évtizedeket. A magyar „kis nagy ember” a címe Lukácsy György írásának, amely filmes pályaképet rajzolja meg. Húsz év a Nemzetiben – szerepek és képek.
Sík Sándor – szerzetes és drámaíró
„Amikor Sík Sándor drámát ír, a legkedvesebb műfajával foglalatoskodik, mert bevonja az alkotásba azt a közösséget is, amely nemcsak megszólaltatja, hanem az előadás felfokozott, katartikus atmoszférájában egyidejűleg be is fogadja a csak részben intellektuális, részben viszont érzelmi, lelki, szenvedélybeli tartalmat. Interjú Valaczka Andrással.
Ficsku Pál novellája: Flipper és színház
„Ültem a parton, homokos és sáros volt a ruhám. Emberi dolgokról elmélkedtem. Életről, halálról, nőkről, a megcsalásról és a megcsalatásról, bűnről és bűnhődésről, Marxról, Engelsről, Drakuláról, Gorbacsovról, a dán fociról és a Diósgyőrről. Meg arról, van-e Isten.
Az új és a régi számok is megtalálhatók honlapunkon. Olvassa online,
Ha a nyomtatott változatot szereti, a Nemzeti Magazin megtalálható a Nemzeti Színházban, a Müpában
és Budapesten az alábbi linken látható helyeken is.
(2024. április 02.)