Online magazinunk, a SZÍN-HÁZ-HOZ április hatodika óta jelentkezik Facebook oldalunkon. Művészeink megszólalásai itt a honlapon is nyomon követhetőek. A folyam részeként elindult a Mesekuckó című sorozat is, amelyben színművészeink olvastak fel gyerekeknek szóló történeteket, meséket.
Jövő héttől a műsorfolyam átalakul: májusban tematikus hetekkel készül a társulat. Az első hét a gyerekeké. A nekik szóló történeteké lesz a főszerep, amelyek a vasárnapi madarak és fák napjához kapcsolódnak majd. Hétfőn Söptei Andrea egy gyönyörű finn népmesével, a Faág Tónival jelentkezik a kora esti órákban.
(2020. május 01.)
Április 6-án indult a Nemzeti Színház Facebook oldalán a SZÍN-HÁZ-HOZ című online magazin. A terv szerint minden hétköznap 16 órától új tartalmakkal jelentkezünk a FB csatornán. Ezen az oldalon színművészeink önként vállalt házi karanténjában készült bejelentkezéseit gyűjtjük, hogy később is hozzáférhetőek legyenek. Vigyázzanak magukra, vigyázzunk egymásra!
Ötórai tea - Csurka Lászlóval. Mit csinálhat a színművész, aki több mint hatvan éve van a színpadon, sőt idős kora ellenére akad, hogy egy este két színházban is fellép, de most a járvány miatt hirtelen nem játszhat? A Nemzeti Színház örökös tagját kérdezzük pályakezdésének fontos személyiségéről, a legendás igazgatóról, Németh Antalról, a kis szerepek nagyságáról, a Trianon szülte költészetről. És szóba kerül egy bizony arany gyűrű is...
Kedves gyerekek és szülők! A Mesekuckóban hallható mesékhez kreatív feladat jár, melyet ha elkészítetek, azok egy későbbi kiállításon szerepelhetnek. Ma Söptei Andrea mesél nektek a kis csacsiról és a hatalmas nyúlról. Rajzoljátok le a történetet, és az elkészült műveket elektronikus formában küldjétek el az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre! Mesére, rajzra fel!
Kedves Gyerekek, Családok, Tanárok! A Mesekuckójában ma Bodrogi Gyula olvassa fel unokája egyik legkedvesebb meséjét, Zelk Zoltántól A három nyúl című történetet. A gyerekek meséhez kapcsolódó feladata, hogy alkossák meg a mese szereplőit bábok formájában. Többféle anyagot is használhatnak, pl. kartont, papírgurigát, kavicsot, faágat, fonalat, gyurmát és amit még találnak otthon. Az elkészült bábok fotóit az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre várjuk. Az alkotásokat őrizzék meg, mert egy későbbi kiállítás részei lehetnek!
Tóth László mai bejelentkezésében folytatja Boccaccio-feldolgozás sorozatát, és ismét meglep minket egy Krúdy-recepttel. Ráadásként pedig az egyik előadásunkból idézve szólítja meg nézőinket. Aki leghamarabb kitalálja, melyik produkciónkról van szó, két jegyet kap ajándékba a színművésztől. A megfejtést a szinesztoth@gmail.com e-mail címre küldhetik. Játékra fel!
Blaskó Péter színművész kedvenc Ady Endre verseit mondja el.
Kristán Attila lakásának abból a helyiségéből jelentkezik, ahol a veszélyhelyzet idején a legtöbb időt tölti, és ehhez is kapcsolódik mai választása: Karinthy Frigyes Tanár úr kérem című művéből a Tanítom a kisfiamat.
Varga József Anton Pavlovics Csehov kapcsán mesél a kijevi színművészeti főiskolás éveiről, a beregszászi színházról és számos elődásról, melyeket az általa játszott Csehov-szerepek monológjaival füszerezi meg.
Hallgassanak meg néhány szívmelengető Székelyföldi gyűjtést Lammel Annamária és Nagy Ilona Parasztbiblia című könyvéből Herczegh Péter előadásában.
"A Szerelem jön ide halk lábakon, tüzes, fekete szemekkel, puha, forró kézzel. Most suhan be az ajtón, és fejünkre teszi kezét, leül közénk szelíden és búsan az üres székre. Ó, jaj, hogy csak most tudtuk meg, ki állt a küszöbön, ó, jaj, hogy csak most értjük, ki remegett szavainkban, kicsoda volt az ismeretlen vendég!" - Farkas Dénes Kosztolányi Dezső: Valaki áll a küszöbön című művét olvassa fel.
Udvaros Dorottya ma a Bánk bánnal foglalkozik: Gertrudis királynő monológját mondja el, és felidézi, hogyan fogadta a kritika színész kollégái és Katona József munkáját 1835-ben. Természetesen a nézők kérdésre adott válaszok sem maradnak el.
Tóth Auguszta azt tervezi, hogy 2020-ban új lemezzel jelentkezik majd, addig is most első lemezéről énekel néhány dalt önöknek! Érdekesség, hogy a dalok szövegét egytől - egyig a művésznő írta!
Barta Ágnes és Mészáros Martin színházi szerelmek című rovatukkal jelentkeznek. Ezúttal egy színésznő és egy olimpiai bajnok sportoló szerelmével ismertetnek meg bennünket! Bara Margit és Gyarmati Dezső kapcsolatáról tudhatunk meg részleteket.
Szász Júlia egyetemi hallgató ma Szabó Magda: Az őz című regényéből mond el részletet, s mindezt úgy illusztrálja, hogy közben ecsetet ragad. Nézzék csak!
Bordás Roland mai videójában Petőfi Sándor versét olvassa fel önöknek. A költő főhőse egy révészlegény, akit Szilaj Pistának hívnak. A vers 1846-ban született Szalkszentmártonban.
Kedves Gyerekek, Szülők, Pedagógusok! A ma, Nemzeti SZÍN-HÁZ-HOZ online magazin Mesekuckójában, Mátyássy Bence színművész olvassa fel az Urasima Taró című japán mesét. A gyermekek a mai felolvasáshoz kapcsolódóan, alkossák meg a tanmese valamelyik fontos helyszínét! Készíthetnek rajzot, de akár gyurmából és egyéb, otthon található eszköz által is megformálhatják akár a tengerek királynőjének palotáját, vagy a japán kis falut ahol a halász élt. Az elkészült műveket befotózva várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. Az alkotásokat őrizzétek meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lesznek. Mesére, alkotásra fel!
Hogy hogyan lett Kabos- Sikk Borág Bakos-Kiss Gáborból? Megtudhatják a színművész legújabb bejelentkezéséből, ami az eddigieknél kicsit vidámabbra sikeredett, úgyhogy kacajra fel, következik Bakos – Kiss Gábor humoros oldala!
Szabó Sebestyén László nemcsak prózában érzi magát otthon, de a tűzhely mellett is. A Junior Príma-díjas színművész provance-i csirkemellet készít, melynek a Pónyik alma adja meg a sava borsát!
Két világ, két különleges ember, két művész találkozása, szerelme és tragédiája. Errő szól a Csiky Gergely Színház és a Nemzeti Színház közös produkciója, az Árnyország című előadás. William Nicholson darabjából a C.S. Lewis-t játszó Rátóti Zoltán egy mára különösen aktuálisan reagáló monológot választott.
Van egy mindenki által szeretett társulati tagunk, Törőcsik Mari. Sokat gondolunk rá, de ő most nem vehet részt a Szín-ház-hoz sorozatban. Vagy mégis? Bánsági Ildikó tolmácsolásában, Bérczes László "Beszélgetőkönyvének" köszönhetően, most mégis mesél nekünk.
Dajka Margitról mindenkinek biztosan a Liliomfi című film jut elsőre eszébe. A Kossuth-díjas színművésznő azonban nem csak a vásznon, hanem a teátrumok színpadán is számos felejthetelen alakítással írta be magát a nézők szívébe. Szűcs Nelli most egy Darvas Iván interjún keresztül idézi meg a kivételes tehetségű színésznőt.
Ács Eszter ezúttal is kifőzött valamit! Mai videójában nem süti recepttel jelentkezik, hanem betűtésztával, és Pilinszky János: Mielőtt című versét mondja el!
Katona Kinga a karakteres nézőtípusokat mutatja be, Berettyán Nándor pedig egy olyan kunsági mesét ad elő, amelyet Berecz András gyűjtött. A címe: Szent Miklós bácsi.
Bakos-Kiss Gábor Turczi István Mementó című versével idézi meg Radnóti Miklós alakját, aki egyetemista kora óta erősen hat művészetére.
Szabó Sebestyén László Csáth Géza: A varázsló halála című novelláját adja elő.
Bordás Roland negyedik bejelentkezésében Móricz Zsigmond Rektor bácsi című novellájából ad elő egy részletet.
Kedves Gyerekek, Családok, Tanítók! A mai Mesekuckóban Tóth Auguszta olvassa fel Móra Ferenc: A vízimolnár lánya című meséjét. Ma azt kérjük, hogy figyeljék meg azokat a tárgyakat az otthonaikban, amelyekben a valóság visszatükröződve is látszódik. Akár testvéreik, szüleik segítségével rajzolják le egy lapra ezeket a tárgyakat és azt, amit látnak benne. Mesére, rajzolásra fel!
1918-ban hasonló helyzetben volt országunk, ekkor szedte ugyanis a spanyol nátha az áldozatait. Kornya István, a Nemzeti Magazin főszerkesztője erről gyűjtött anyagot, melyet Barta Ágnes és Mészáros Martin olvasnak fel.
Kedves Nézőink! Készítsenek maguknak egy jó teát, dőljenek hátra a kanapén, és nézzék meg Lukácsy György legfrissebb interjúját, amelyet ezúttal a Nemzeti Színház művészházaspárjával, Szűcs Nellivel és Trill Zsolttal készített!
Horváth Lajos Ottó Csehovot olvas fel önöknek, ezúttal a szerző Direktor, a dívány alatt című novellájából idéz!
Földes László HOBO, egyebek között történelem szakos tanár, már akkor foglalkozott a gulággal, amikor ez Magyarországon tabunak számított. Személyes tapasztalatokat is gyűjtött, meglátogatta a Perm-36-os lágert. Az utazása során megélt élmények hatására kezdett munkába, hogy művészi formába öntse mindazt, amit ez emberiség e sötét korszakáról gondol. Ebben a videóban A Gulág virágai című színdarab születéséről beszél.
Berettyán Sándor érdekes kísérletben vett részt! A színművész dekázás közben vállalt versmondást, sőt. Mindeközben még a napi teendőit is megjegyezte! Ő tehát bebizonyította, nem igaz az a tévhit, hogy a férfiak nem tudnak egyszerre többfelé koncentrálni!
Rácz József ma egyik kedvenc Móricz novellájából olvas fel önöknek. Következik a Hét krajcár!
Kedves Gyerekek, Családok, Tanítók! A mai Mesekuckóban Nagy Mari színésznő, három, a családról szóló verset mond el. K. László Szilvia: Hogy is van ez? Csorba Piroska: Mesélj rólam, majd Janikovszky Éva: Kire ütött ez a gyerek című művéből hallgathattok meg egy részletet. Most, hogy a családok több időt tudnak együtt tölteni, jó szívvel ajánljuk, hogy keressenek elő családi fényképeket és elevenítsék fel a szép pillanatokat. A gyerekek pedig készítsék el a családjukat ábrázoló kollázst - ceruza, vízfesték, zsírkréta, filctoll, fonal, anyagdarabok és bármi egyéb segítségével. Az elkészült művek fotóját küldjék el az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre. A rajzokat őrizzétek meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek.
Szarvas József újra Viszákról jelentkezik, a Tündérkertből küldi üzenetét és beszél kultúránk visszatanulásának gyümölcsészeti útjáról.
Fiatal színművészünk, Szép Domán, az élet és a vallás lényegéről beszél. Szavait egyik kedves írásából, a világirodalom különleges eposzából, a Mahábháratából kölcsönzi.
Számomra mindig erőt, lendületet adnak Böjte Csaba gondolatai, mondja Schnell Ádám, ezért mai jelentkezésében visszatér Csaba testvér "Ki a szívét osztja szét" című kötetéhez.
Rubold Ödön egyik szerepéből idéz, Péter apostol monológját mondja el Az ember tragédiája című előadásunkból, majd egy reneszánsz novellával figyelmeztet mindannyiunkat a világos beszéd fontosságára.
Katona Kinga és Berettyán Nándor mai videójában szóba kerül Gurigatós Miklós bácsi, kiderül, milyen típusú meghajlások léteznek a tapsnál, sőt. A Forró mezők egyik népdala is felcsendül!
Trill Zsolt Anatolij Vasziljev: Színházi Fúga című műve kapcsán fogalmazza meg, hogy számára mi a dráma a színpadon?
Herczegh Péter François Villon: Ballada, melyben Villon mester embertársai bocsánatát kéri című versét adja elő Faludy György átköltésében.
Rubold Ödön színművész, Benedek Elek: Mese a fákról című történetét, majd a Szeresd a fát című versét mondja el, a közelgő Madarak és fák napjára hívva fel a figyelmet. A kapcsolódó feladat a gyerekeknek: alkossanak két fát, az egyik a természetet terhelő, telhetetlen embereket, amásikkal a természettel barátságban élő embereket ábrázolják. Bármilyen technika használható. Egy ötlet: a lombkorona készülhet például gombok felhasználásával. Az elkészült művek fotóit várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre, de őrizzétek meg az eredeti műveket is, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek.
Ötórai teázás Bodrogi Gyulával. Több mint fél évszázada egy színész vezette az erdő sűrűjébe és a vadászat rejtelmeibe. Azóta is tudják róla: lőtt, látott és főzött. Anekdoták, ínyencségek és két vadásznovella is terítékre kerül a lakás fogságába esett Bodrogi Gyulával. A kijárás korlátozott, de az emlékezet szabad!
Lőnek, dalolnak, sütnek, anyák napjára készülődnek. Katona Kinga és Berettyán Nándor videója mellé készítsenek papírt és ceruzát is, mert az a sütemény, amit Kinga elkészít, mindent visz, talán csak Nándi saját szerzeményű dala veszi föl vele a versenyt.
Petőfi Sándor és Arany János baráti levelezése felkeltette két barát, Herczegh Péter és Szép Domán figyelmét. A húszas évei végén járó Arany az irodalmi életben még ismeretlen, nagyszalontai jegyző. A fiatalabb Petőfi már ismert, népszerű költő, aki Arany pályázatra készült Toldiját verssel s a szerzőhöz címzett levéllel is köszöntötte.
A mesehét első történetet Söptei Andrea színművész olvassa fel. A Faág Tóni című finn népmeséhez is javaslunk egy kreatív feladatot. A gyermekek rajzolják le a számukra legizgalmasabb természetbeli helyszínt, ahol Faág Tóni megfordult kalandos életútja során.
Az elkészült művek fotóit várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre. A rajzokat őrizzétek meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek. Mesére, rajzra fel!
A Mesekuckóban Szép Domán színművésztől három mesét is fogunk hallani. Az első: Christl Vogl: A havasigyopártündér című meséje. Ehhez kapcsolódóan alkossátok meg a történet két fontos szereplőjét. A rajzok, kollázsok fotóit várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. Az elkészült műveket őrizzétek meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek.
Christl Vogl: A csalántündér című meséjéhez kapcsolódóan rajzoljátok le azokat a növényeket, "akik" a csalán barátai szerettek volna lenni. A rajzok fotóit várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. Az elkészült műveket őrizzétek meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek.
Szép Domán színművész olvassa fel Vlagyimir Szutyejev: Vidám mesék - Az alma című történetét. A felolvasáshoz kapcsolódóan képregény-szerűen rajzoljátok meg a történetet fontos mozzanatait és szereplőit. Lehet a testvérek, szülők segítségét is kérni! :-) A mese képregényváltozatának fotóit várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. Az elkészült műveket őrizzétek meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek. Mesére, alkotásra fel!
Riportunk alanya Andirkó Mikes, a zsámbéki Keresztelő Szent János Iskolaközpont 6. osztályos tanulója. Mikes a Tizenhárom almafa című előadásunkban alakítja Kicsi Mózsi szerepét, ám a kialakult helyzet miatt eddig mindössze kétszer játszhatta el. Rideg Zsófia dramaturg színházi élményeiről és mai mindennapjairól kérdezte Mikest, aki az interjúban szerepbeli édesapjának, Szarvas József színművésznek is üzen a viszáki Tündérkertbe, ahol remélhetőleg hamarosan személyesen is láthatják egymást. Vagy ha ott nem, a Nemzeti színpadán mindenképp, amikor végre új életre kelhetnek előadásaink.
Mátyássy Bence dédszüleiről, Kacsoh Pongrác és Eisemann Mihály zeneszerzőkről mesél, akik bár soha nem találkoztak egymással, a gyerekeik házassága által mégis egy család lettek. Előkerülnek soha még nem látott relikviák és persze dalok, dallamok. Bence felidézi azt is, amikor a Nemzeti színpadán Kacsóh dédpapa leghíresebb művének a címszerepét játszotta.
Kedves gyerekek, szülők, pedagógusok! A mai online magazin Mesekuckójában, Bánsági Ildikó felolvasásában elindítunk egy sorozatot. Hedry Mária: Tobozmesék avagy a Balatontündér csodálatos történetei című meséskönyvet fogja a színésznő felolvasni nektek. Az első történet a Zöldmanó bemutatkozik című mese. Ehhez kapcsolódóan a gyermekek alkossák meg a történet két fontos szereplőjét, ahogy azokat elképzelik. Bármilyen technikával készülhetnek az alkotások, amelyeket egy fotó formájában várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. Az elkészült műveket őrizzék meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek.
A második mese Hedry Mária: Tobozmesék avagy a Balatontündér csodálatos történetei című meséskönyvből: a Koloskavölgy pillangói. Bánsági Ildikó színésznő felolvasását követően, a gyermekek rajzolják le a ’Bölcsek tanácsát’, ahogy azt elképzelik. A rajzokat egy fotó formájában várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. Az elkészült műveket őrizzék meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek.
A Nemzeti SZÍN - HÁZ - HOZ online magazin Mesekuckójában, Tóth László színész felolvasásában rövid történeteket hallatunk, melyet elsősorban a közelgő Madarak és fák napja alkalmából választott. Az első történet Krúdy Gyula: Gyémántmesék könyvből a ’A vén jegenyefa’ című. Ehhez kapcsolódóan a gyerekek rajzolják le azt a helyszínt, ahol a jegenyefa áll. A rajzokat egy fotó formájában várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. Az elkészült műveket őrizzék meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek.
A Nemzeti SZÍN - HÁZ - HOZ online magazin Mesekuckójában Tóth László két rövid tanmesét olvas fel: Alekszandr Szergejevics Puskintól A kis fa története címűt és Lev Tolsztojtól Az öregnagyapó meg az unokája című mesét. A gyerekek rajzolják le a számukra legjelentősebb pillanatokat a történetekből. A rajzokat egy fotó formájában várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. Az elkészült műveket őrizzék meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek.
Társulatunk Jászai Mari-díjas színművésznője, Szűcs Nelli Dsida Jenő Pünkösd című versét mondja el. Fogadják szeretettel - áldott Pünkösdöt kívánunk!
Juhász Gyula Trianon című versét Csurka László mondja el. A feldolgozás apropója színházunk Trianon100 című programsorozata. Február 28-án ugyanis a Nemzeti Színház 13 színésze, a Tizenhárom almafa című előadásunk próbafolyamatának kezdetén, almafa csemetéket ültetett el 13 településünkön. Ezzel is emlékeztünk és emlékeztetünk a trianoni szerződés aláírásának 100. évfordulójára. A vers közben a faültetés képei peregnek.
Június 4-én este a Nemzeti Színház társulatának tagjai együtt gyújtottak emléktüzet a hajóorrban, együtt emlékeztek a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulójára.
Beregszászi történetek - Varga József 1989 októberéig néz vissza, amikor a beregszászi amatőr társulat tagjai felvételt nyertek a Kijevbe, a Színház- és Filmműszeti Főoskolára, majd diploma előadásaikkal visszatértek Beregszászba. A Szentivánéji álom, a Koldusopera, a Bál a pusztán után következett nemsokára a Godot-ra várva.
Blaskó Péter anyák napjára készített összeállítást. Egy személyes vallomást, benne Petőfi Sándor, József Attila és Szabó Lőrinc egy-egy versével.
Ács Eszter Pilinszky János: Azt hiszem című versét szavalja.
Rubold Ödön, társulatunk Érdemes Művésze kedvenc verseit adja elő. Az egyik közülük Baka István: A megszületőnek című verse, mely nagy hatással volt a színművészre.
Horváth Lajos Ottó ma egy Mária Sándor novellát olvas fel, melynek címe Szerepálom.
Berettyán Sándor mai bejelentkezésében már az Anyák napjára készül.
Szarvas József mai bejelentkezésében Vörösmarty Mihály Vén Cigány című versét szavalja, miközben azt is megmutatja a nézőknek, hogy hogyan készülnek a viszáki Kaszás Attila Pajta Színház következő évadára.
Rácz József mai bejelentkezésében Arany János: A bajusz című meséjét olvassa fel.
Nagy Mari mai bejelentkezésében Kosztolányi verseivel hívja a nézőket egy kis kalandozásra.
Kedves Gyerekek, Szülők, Pedagógusok! A mai, Nemzeti SZíN-HÁZ-HOZ online magazin Mesekuckójában, Szép Domán színművész olvassa fel Christl Vogl: A tavirózsatündér című meséjét. A gyerekeket arra kérjük, alkossák meg a történet két fontos szereplőjét, a tavirózsát és a békát, színes papírok felhasználásával. Az elkészült művek fotóit várjuk az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig. A papírból készült bábokat őrizzétek meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek. Mesére, alkotásra fel!
Schnell Ádám is a XX. századi magyar líra egyik legnagyobb alakjának művét választotta mára, a Hajnali részegség című verset szavalja Kosztolányitól.
Bánsági Ildikó legutóbbi bejelentkezéséhez kapcsolódva ismét Bérczes László Törőcsik Mariról szóló "Beszélgetőkönyvéből" olvas fel újabb részletet.
Kedves gyerekek és szülők! A Mesekuckóban ma Rátóti Zoltán mondja el Mihail Pljackovszkij: A legérdekesebb szó című meséjét. A heti kreatív feladat: ábrázolják bármilyen kézműves technikával a számotokra legszebb magyar szót! Aki írói vénáját szeretné kipróbálni, írjon egy rövid történetet az „Egyszer szeretném megvalósítani!” címmel. Az elkészült munkákat elektronikus formában küldjétek el az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre augusztus végéig! Az eredeti alkotásokat őrizzétek meg, mert azok egy későbbi kiállítás részei lehetnek. Mesére, rajzra fel!
Tóth László ma is folytatja Krúdy-recept sorozatát, és egy számára kedves, de felnőtteknek szóló mesét is elmond.
Zenés kálvária 14 stációval. Földes László HOBO mesél a Halj meg és nagy leszel című darabjáról. Hallgasság meg a dalok, versek, vallomások történetét.
Söptei Andrea mai bejelentkezésében egy Dragomán György novella és egy ballada hangzik el, és sor kerül egy kis székely szóelemzésre is.
Kristán Attila, aki ha nem lenne most veszélyhelyzet, épp Márkó Eszter rendezésében a Leánder és Lenszirom főprobahetén a színházban töltené mindennapjait, most azonban otthonról Trianonra emlékezve Karinthy Frigyes: Levél kisfiamnak című írását olvassa fel.
Rátóti Zoltán színművész ezúttal gitárt ragad és Juhász Gábor jazzgitáros, zeneszerző barátjával megzenésített Tolsztoj-meditációkkal örvendeztet meg bennünket.
Rátóti Zoltán végre ráér! Ez a címe annak a videónak, amelyben ma a Nemzeti Színház művészét gyermekei körében láthatják, a többi között zöldségpucolás, biciklizés, festés, és mesélés közben.
A művészetet felfedezni vágyó ember vajon meddig juthat el a világ meghódításának útján? A költői kérdésre Udvaros Dorottya válaszol a Rocco és fivérei című darabunk egyik kiáltványával. De a művésznőtől megtuthatjuk azt is, mely olvasmánnyal deríti magát jókedvre amíg nem folytathatja a próbákat a színházban.
Eőry Kató 1929 és 1948 között volt a Nemzeti Színház társulatának színművésze, dédunokája Mátyássy Bence az ő életéről mesél mai bejelentkezésében.
Farkas Dénes mai bejelentkezésében Ady Endre Elbocsátó szép üzenet című versét mondja el, illetve Brüll Adél a költőhöz írt levelét olvassa fel.
Április 11-én a magyar költészet napja előtt tisztelegve a Nemzeti Színház teljes társulata telefont ragadott, hogy egy közös versmondással ünnepeljen.
Tóth László is otthonában tölti napjait, családjával. Ahogy hallani fogják, ezekben a napokban az ő személyes tere a konyha lett. Amíg családja a Home Office-ban tanul illetve dolgozik, ő új társra bukkant konyhai kalandjaihoz, a lehető legalkalmasabb társra: Krúdy Gyulára.
Rubold Ödönt idén három új bemutatóban láthatták a nézők, a Médeia, a Vihar és a Tizenhárom almafa című előadásokban. Otthonából saját könyvtárából jelentkezik!
HOBO nemrég ünnepelte 75. születésnapját. Most otthonában készül legújabb projektjeire, és mesél arról, ő hogyan éli napjait az önkéntes karanténban.
Bánsági Ildikó lányával és fiával éli mindennapjait vidéki házában. A művésznővel Gáspár Kata készített interjút a jelenlegi helyzetről, és annak megéléséről, kutyasétáltatás közben.
Udvaros Dorottya Örkény Macskajáték című darabjában Orbánné szerepében lépett utoljára színpadra a Nemzetiben. A Kossuth-díjas színésznő most különleges helyszínen mondta el egyik kedvenc monológját.
Az ötórai tea második interjújában Lukácsy György Rátóti Zoltán színművésszel beszélgetett!
Söptei Andrea a Forró mezők bemutatójára készült, amikor kihirdették a vészhelyzetet. A színésznő 3 szerepet is alakít majd a darabban, ezek közül most Igazvölgyi Zizy monológját hallhatják tőle!
Adjátok vissza a hegyeimet! - Kristán Attila monológját nyílt színi taps fogadta legutóbbi, Tizenhárom almafa című előadásunk bemutatóján. Mai üzenetében is elhangzik Wass Albert gyönyörű szövege és persze megismerhetjük egy fiatal családapa gondolatait is a mostani helyzetről.
Bodrogi Gyula, a Nemzet Színésze sem mozdul ki otthonról. Türelemmel és derűvel fogadja a helyzetet, és ahogy egész életében, most is örömmel szórakoztat minket. Ma Csukás Istvánt idézi meg, akivel egy sárkány ismertette össze...
Szép Dománt nemcsak szerepein keresztül ismerhetik a nézők, de zenei projektjei is jelentősek. Otthonából most gyerekeknek szóló mesefelolvasással, és egy gyönyörű dallal is jelentkezik!
Szabó Sebestyén László Debrecenben tölti az önkéntes karantént, ahonnan videobloggal jelentkezik.
Szász Júlia, a Kaposvári Egyetem végzős hallgatója Varró Dániel Szívdesszert című kötetéből idéz.
Blaskó Pétert mai megszólalását a közelgő Magyar költészet napja ihlette. A Nemzet Művésze legszebben beszélő színészeink egyike, mindig öröm, ha József Attilát hallhatunk tőle. Ráadásul ma abba a kivételes helyzetbe kerülünk, hogy meghallgathatjuk József Attila verseihez fűződő érzéseiről is.
Varga József miközben az online létezés nehézségeiről gondolkodik, színészi pályájának állomásairól is mesél, ami Beregszászból a Nemzeti Színházba ívelt, sok nagy szerep eljátszásán át, Katona József Bánk bánjáig. Addig csűri, csavarja a szót, amíg eljut Tiborc panaszáig.
14 stáció, 14 színész, 14 vallomás. A Nemzeti Színház művészei nagypéntekre egy különleges keresztúttal készültek otthonaikban: Jézus szenvedéstörténetének titkaihoz Korzenszky Richárd bencés szerzetes gondolatain keresztül közelítenek. Művészeink személyes emlékeinek, meghatározó színházi pillanatainak és megrendítő élményeinek felidézését Rofusz Ferenc Oscar-díjas filmrendezőnk és Békési Sándor református teológiai professzor grafikái teszik még emelkedettebbé.
Mátyássy Bence kislányával, Kálával együtt egy húsvéti családi receptet oszt meg velünk, és mesél arról, hogy pravoszlávként hogyan éli meg Krisztus feltámadásának ünnepét.
Tóth Auguszta, társulatunk Érdemes Művésze mai bejelentkezésében a Krisztus szenvedéstörténetét bemutató előadásunk, a Csíksomlyói passió Mária-monológját adja elő.
Lukácsy György kollégánk ötórai tea címmel beszélgetéssorozatot indít a SZÍN – HÁZ- HOZ című műsoron belül. Ma elsőként a Schnell Ádámmal készült interjúját tekinthetik meg!
Nagy Mari a Csongor és Tünde talán legismertebb sorait, az Éj monológját adja elő mai bejelentkezésében.
Hallgassák meg Bakos-Kiss Gábor, Jászai Mari-díjas színművészünk versekkel tarkított nagypénteki gondolatait, és egy különleges református egyházi éneket.
Bordás Roland utolsó idei bemutatóját, a Forró mezőket próbálta épp, amikor a vészhelyzetet kihirdették. A színművész első videójában arról mesél, ő hogyan próbálja ezt a helyzetet pozitívan megélni, és mivel tölti napjait az otthonában.
Azok közé tartozom, akik szerint ez a járvány egy jel is. Figyelmeztetés az egész emberiség számára. És egy lehetőség is, hogy újragondoljuk a világ menetét. Kell, hogy legyen bennünk hit, hogy felépíthetünk egy olyan világot, ahol az egymás iránti valóságos szolidaritás áll mindenek középpontjában - mondja egyebek között Vidnyánszky Attila a Nemzeti Színház vezetője.
Farkas Dénest utoljára a Tizenhárom almafa című darabban láthatták a nézők a Nemzeti Színházban, melyet Vidnyánszky Attila rendezett. A színművész most az otthonából jelentkezik, és elmeséli, ő hogyan éli meg a jelenlegi helyzetet.
Herczegh Péter először 2014-ben lépett színpadra a Nemzetiben, a János vitézben. Idén két új bemutatója volt, a Tizenhárom almafa, és a Rocco és fivérei. Otthonából egy különleges könyvből olvas fel.
Mátyássy Bence a Forró mezők bemutatójára készült, amikor kihirdették a vészhelyzetet. A színművész egy orvost alakít majd legfrissebb bemutatójában,
Berettyán Nándor és Katona Kinga közösen vészelik át a jelenlegi helyzetet. A színművész pár első videójában a fiatal rendező Berettyán Nándi nemcsak Jászai Mariról, de a Nemzet Színészéről, Törőcsik Mariról is mesél.
A friss Jászai Mari –díjas színművész idei előadásai a Vihar és a Tizenhárom almafa. 2014-től a Nemzeti Színház tagja, prózai és zenés előadásokban is láthatják a nézők, most idejét családjával, három gyermekével tölti.
Szabó Sebestyén László kitűnő előadásokban látható a Nemzetiben, többek között a Woyzeckben, az Egri csillagokban vagy Az ember tragédiájában. Karantén videójában most Arany János Toldijából mond el egy részletet.
Tóth Auguszta pár héttel ezelőtt a Tizenhárom almafa című előadásban lépett utoljára színpadra a Nemzetiben. A művésznő a járvány idején is rendszeresen sportol, tanul gyermekeivel, főz, és az otthonából mond el egy részletet a Hoztam valamit a hegyekből című, Mezei Máriáról szóló önálló estjéből.
Rácz József mai bejelentkezésében beavatja a nézőket, hogy mivel tölti idejét, amióta elkezdődött az önkéntes karantén, például abba is, hogy ugyanúgy indítja a napját, mintha színházi próbára készülne.
Szász Júlia, a Kaposvári Egyetem ötödéves színészhallgatója Lázár Ervin sokak által ismert Hapci király című meséjével készült mára.
Barta Ágnes és Mészáros Martin az önkéntes karantén idejét együtt töltik, ezért közösen készültek a mai bejelentkezésükre, amelyben Déryné Széppataki Róza és Katona József különleges kapcsolatába avatják be a nézőket.
Szűcs Nelli, társulatunk Jászai Mari-díjas színművésze 2015 óta játssza Fedák Sári életét feldolgozó önálló estjét. Ma újabb érdekességeket oszt meg az egyik legnagyobb magyar primadonnáról.
Trill Zsolt a Vitéz lélek című előadásunk kapcsán beszél arról, hogy számára mit jelentenek Tamási Áron gondolatai most ebben a nehéz helyzetben.
Ács Eszter és Horváth Lajos Ottó a Nemzeti Magazin egyik cikkét vették elő mai bejelentkezésükhöz, amely Jókai Mór és Laborfalvi Róza kapcsolatáról árul el néhány kevesek által ismert részletet.
Berettyán Sándor mai bejelentkezésében mesél arról is, hogy hogyan érintette, hogy a következő bemutatója (Móricz Zsigmond: Forró mezők) előtt két nappal zártak be Magyarországon a kulturális intézmények.
Szarvas József viszáki kertjéből jelentkezik ma, ahol Kányádi Sándor Fekete-piros című versét szavalja el.
Katona Kinga és Berettyán Nándor a locsolkodás "művészete" mellett beavatnak minket Berettyán Nándor JHWH című regényébe és egy szintén általa jegyzett versbe is.
Bordás Roland Fekete István egyik művével készült mára.
Hobonak három József Attila estje volt az elmúlt harminc évben. Csak a Tudod, hogy nincs bocsánat című előadást eddig 475 alkalommal, több, mint 80000 néző látta! A Nemzeti Színház társulatának tagja mai videójában az előadások születéséről, valamint a Kései sirató című versről is vall.
Horváth Lajos Ottó a Nemzeti Színház Érdemes Művésze Anton Pavlovics Csehov Színház után című novelláját olvassa fel.
Péter nem az a srác, aki csak úgy belehuppan egy fotelba, ha mesélni támad kedve. Ő teljes testével, lelkével beleveti magát a történetbe, erdővé alakítja a lakás-karantént és megvív minden ellenséggel, hogy megtalálja az igazság madarát Nagy Olga meséjében.
Mire Gondol a színész a színpadon? Hogy is kerül egy videóba a nagy kérdés a viráglocsolással, hagyma aprítással? Eláruljuk, nagyon viccesen. A gyakorlott néző közben megfejtheti, hogy a felhangzó részletek melyik előadásunkból valók. Végül folytatódik a színháztörténet is, Blaha Lujzával.
Szabó Sebestyén László, aki maga is művészcsaládból származik, egy népdallal és saját szerzeményű írásával készült mára.
Szűcs Nelli, társulatunk Érdemes Művésze megosztja velünk, mivel tölti otthon az idejét, és beszél arról is, mit jelentenek számára Szép Ernő írásai.
Mészáros Martin a veszélyhelyzet bevezetése előtt Móricz Zsigmond Forró mezők című darabját próbálta, mostanában azonban másfajta elfoglaltsággal tölti idejét. Mai bejelentkezésében leveskészítés közben Krúdy Gyula egyik novellájával mutatja be az irodalom és a gasztronómia kapcsolatát.
Tóth Auguszta, a Tizenhárom almafa című előadásunk Rozálja. Most Mezei Máriáról szóló önálló estjéből ad elő részletet.
Szász Júlia, a Kaposvári Egyetem végzős színművész hallgatója gyermekkori kedvencei közül Kányádi Sándor meséből választott néhányat. Ennek kapcsán feladatot is adunk a gyerekeknek: rajzolják le, hogyan képzelnek el egy szép tavaszi virágos rétet! Az elkészült műveket elektronikus formában (scannelve, vagy jó minőségű fotóként) az iskola@nemzetiszinhaz.hu e-mail címre várjuk.
Bordás Roland a Szent György haváról szóló népi megfigyelések kapcsán elmeséli a hónap névadójának legendáját, és Weöres Sándor egyik legismertebb művéből is idéz.
Az óriások, egy szép festmény a Balatonról és Lipták Gábor: Aranyhíd című, balatoni legendákat elbeszélő kötete, teremti meg Mátyássy Bence mai történetének környezetét.
Ács Eszter nagyon szeret sütni-főzni, kollégáinak is sokszor kedveskedik saját készítésű ételeivel. Mai videójában azt mutatja meg, hogyan szokott lazítani a próbák után.
Szarvas József az Őrségből, Viszákról küldi önöknek legújabb videóját, melyben Radnóti Miklós: Tétova óda című versét mondja el, és persze mesél arról is, hogy barátja, Kaszás Attila elvesztése hogyan változtatta meg az életét.
Rácz József magyarázza a bizonyítványát, méghozzá egy újonnan vásárolt szelfibot segítségével. A Nemzeti Színház művésze Karinthy Frigyessel jelentkezik mai videójában!
Nagy Marit számos nagyszerű szerepben láthatják a Nemzeti Színházban. Többek között a Csongor és Tündében, a Macskajátékban, Az ember tragédiájában, vagy a Tartuffe-ben. Azt azonban kevesen tudják róla, hogy kiválóan bánik a gyerekekkel, és nagyon szeret mesélni. Mai videójában La Fontaine történeteiből válogat!
Szép Domán ma egy hányatott sorsú, fiatalon elhunyt magyar költőről mesél önöknek. Gérecz Attila megjárta a váci börtönt, öttusa- válogatott is volt, és az ’56-os forradalomban halt hősi halált.
Az alázatosság az erények királynője, írja Böjte Csaba. A testvér történetét és gondolatait Schnell Ádám színművész tolmácsolja.
Kedves gyerekek és szülők! A Mesekuckóban hallható mesékhez kreatív feladat jár, melyet ha elkészítetek, és fotóját elkülditek az iskola@nemzetiszinhaz.hu címre, azok egy későbbi kiállításon szerepelhetnek. Ma Rubold Ödön olvassa el nektek Benedek Elek: A három kívánság című meséjét. Neked mi lenne a három kívánságod? Rajzold le és valamilyen módon emeld ki, amelyiket a legjobban szeretnéd, ha teljesülne. Várjuk az elkészült műveket elektronikus formában! Mesére, rajzra fel!
Ádámtól az Úr-ig, Emlékek, történetek Az ember tragédiájáról Beregszásztól a Nemzeti Színházig. Varga József színművész mesél.
Ötórai tea című rovatunkban Bánsági Ildikóval beszélget Lukácsy György.
Barta Ágnes Ötórai tea című rovatunkban mesél a veszélyhelyzetben töltött napjairól, az idei színházi évad számára emlékezetes pillanatairól, és arról, hogyan alakította jellemét Mária Magdolna szerepe.
Szép Domán mai bejelentkezésében Varga Katalin mindenki által ismert könyvéből olvassa fel a címadó mesét, amelynek kapcsán egy kis feladatot is adunk a gyerekeknek: rajzolják le, hogy hogyan képzelik el Gőgös Gúnár Gedeont! Az elkészült műveket elektronikus formában (scannelve vagy jó minőségű fotóként) a következő e-mail címre várjuk: iskola@nemzetiszinhaz.hu.
Trill Zsolt Karinthy Frigyes Barabbás című műve kapcsán osztja meg velünk ma gondolatait.
Rideg Zsófia, színházunk dramaturgja Szűcs Nellivel beszélget, aki múlt héten vehette át a Szeleczky Zita emlékgyűrűt művészi teljesítményéért.
Horváth Lajos Ottó Csehov A drámáról című novelláját olvassa fel ma.
Berettyán Sándor mai bejelentkezése még a húsvéthoz kapcsolódik: beavatja a nézőket a "sárga túró" elkészítésének rejtelmeibe, és a locsolkodásról is ejt néhány szót.
Szarvas József viszáki kertjében a kemence mellett Nagy László Táncbéli tánc-szók című versét szavalja el.
Lukácsy György ötórai tea című sorozatában ezúttal Blaskó Péterrel beszélget, aki mesél a Macskajáték című előadásunkról néhány kulisszatitkot.
Nagy Mari Egérke szerepében látható a Szász János rendezésében látható Macskajáték című előadásunkban. Ma ebből ad elő egy részletet.
Schnell Ádám mai bejelentkezésében édesanyja, Halassy Adrien költészetéről beszél.
József Attila Ódája a világirodalom legszebb, legmélyebb szerelmes verseinek egyike. Farkas Dénes nagy tempót véve, elmerül a szerelem tengerében. A több részre tervezett sorozat kezdő epizódjában az Ódát mondja el.
Szívesség, szívbajok, alázat. Rubold Ödön az ünnepek után Karinthy Frigyessel jelentkezik, méghozzá a szerző Laza lelki tartás című írását olvassa fel!
Rácz József a húsvéti szokásokról mesél mai videójában, amelyben azt is elárulja, hogy most készített először sárga túrót. A színművész a Mesés férfiak szárnyakkal című előadásból is felidéz egy részletet.
Kollégánk Lukácsy György folytatja Ötórai tea című sorozatát, melyben ma a születésnapját ünneplő Bodrogi Gyulával beszélget. Isten éltesse, Gyuszi bácsi!
Udvaros Dorottyáról köztudott, hogy nagyon szereti Csehov műveit. Most egyik kedvenc előadásából, a Meggyeskertből mond el egy monológot. A művésznő a mai videójában nézői kérdésekre is válaszol, melyekből az is kiderül, ki az a hollywoodi színész, akivel szívesen együtt játszana!
Söptei Andrea egy kis faluban él férjével, és a kerti munkákból a karantén idején is kiveszi a részét. A színművésznő a kertjében egy Szabó Lőrinc verset is elmond, madárcsicsergéssel fűszerezve.
Kristán Attila még az ünnepek jegyében készítette el új videóját. Tamási Áron Húsvéti nyúl című meséjével jelentkezik videójában, amelyből – mint mondja- azt is megtudhatjuk, milyen apróságokon dőlnek el dolgok!
Tóth László folytatja Krúdy sorozatát, ezúttal egy, a drótos tótokról szóló történettel, majd Krúdy egyik kedvenc ételének receptjét is elárulja!
Karinthy Frigyes: Prológus egy cirkusz-filmhez című versével beránt minket a Szeszélyes nyár című előadásunk világából őrzött emlékeihez, dalaihoz és történeteihez.
Blaskó Bence képzőművész kiállítása a járvány miatt elmaradt, de decemberben a Jobb Veled a Világ Gála idején a Nemzeti Színházban látható lesz. Az autizmussal élő alkotó munkáiról, a képzőművészet önkifejező és fejlesztő erejéről beszélgettünk az édesapával, Blaskó Péter színművésszel és a testvérrel, Blaskó Borbála táncművész-koreográfussal, a felnőtt, hátrányos helyzetű, valamint autizmussal élő fiatalokat segítő Attitűd Alapítvány elnökével. https://www.attitudefoundation.art/.