Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800
Vissza a hírekhez

Levél Karin Bergmannnak

Karin Bergmann
intendáns asszony részére

Burgtheater
Bécs


Tisztelt Intendáns Asszony!

A Nemzeti Színház örömmel hívta és fogadta a Burgtheater Sirály című előadását a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) programjába. A találkozón szerte Európából 13 ország 20 produkcióját mutatjuk be a magyar közönségnek.

Februárban Ön arról tájékoztatott, hogy a MITEM-en való részvételük "feltétele", hogy rendezzünk Budapesten vitát a "nemzeti színház" fogalmáról. Álltam a vita elébe, április 13-án a Goethe Intézetben rendezett beszélgetésen kiderült, hogy bár sok kérdésben nem értünk egyet, van mód és szándék köztünk az együttműködésre.

A MITEM programjába - Önökkel egyeztetve - április 18-adikára szakmai vitát szerveztünk, melyre Ön - korábbi ígérete ellenére és a Nemzeti Színház munkatársai valamint a vitán résztvevő többi külföldi szakember sajnálatára - nem jött el. Ahogyan - részvételét két nappal korábban, e-mailben lemondva - nem jött el a Sirály előadásra és az azt követő, jó előre meghirdetett közönségtalálkozóra Jan Bosse, az előadás rendezője sem.

A Burgtheater társulatának felajánlottuk, hogy a rendező nélkül is tartsák meg a közönségtalálkozót, ezzel azonban nem kívántak élni. Az előadás végén azonban egy, a magyar belpolitikával kapcsolatos utalásokkal tűzdelt levelet olvastak fel a közönségnek, mely gesztust meglehetős értetlenséggel fogadtunk. Meglehetős türelemmel viseltük azt is, amikor a Burgtheater munkatársai „fasisztáztak” a színpadon, próba közben.

Úgy vélem, sem Magyarországon, sem bárhol a világon nem ízléses a színpadról direkt politikai leveleket felolvasni a közönségnek, mely aligha ezért érkezik az előadásra.
Kérem, tájékoztasson arról, hogy mi volt az oka annak, hogy társulatát Ön és a rendező "magára hagyta" a Nemzeti Színházban és mi az oka annak, hogy egy, az európai színházi kultúrában elfogadhatatlan eszközhöz folyamodtak munkatársai! Úgy érezzük, ezzel a magyarázattal a MITEM-en örömmel részt vevő többi társulatnak is tartoznak!

A Nemzeti Színház számára megtiszteltetés színpadán fogadni a világ meghatározó színházait, így a Burgtheatert is. A Sirály inspiratív, izgalmas előadás volt, melyet a közönségünk jól fogadott. A jövőben is szívesen működünk együtt Önökkel, ám szeretném, ha a tegnap Budapesten történteket megmagyarázná!

Budapest, 2015. április 20.

Tisztelettel:
Vidnyánszky Attila
főigazgató





A levél előzménye, hogy a Dornt játszó Martin Reinke az alábbi levelet olvasta fel a tapsrend végén németül és angolul: "Mélyen tisztelt Közönség! Tudomásunk van arról a nehéz helyzetről, amelyben a nagyszerű magyar nép és kulturális élet jelenleg van. Demokratikus úton és demokratikus választások által olyan helyzetbe sodorta magát, amely által egyre inkább eltávolodik a demokrácia szellemétől és Európától. Aggodalommal töltenek el minket ezek a fejlemények, mint önök közül is sokakat. Ennek ellenére eljöttünk, és szívesen játszottunk önöknek. Csehov úgy képviseli közös európai kultúránkat, mint talán kevesen. Tudniuk kell, hogy összetartozunk. Köszönjük a meghívást!"
A beszéd alatt nem jelent meg az elhangzó szöveg a kivetítőn, ezzel szemben az aradi vértanúk nevét sorakoztatta fel a vendéglátó színház. A MITEM-re - az előzetes programtól eltérően - sem a Burgtheater igazgatója, Karin Bergmann, sem a darab rendezője, Jan Bosse nem jött el a társulattal.
(MTI)

(2015. április 20.)