Vissza a hírekhez
Bennünk az ördög
- Előfordult már veled, hogy meg akartál ölni valakit?- Ezt hogy érted?
- Csak idéztem a darab ismertetőjéből. Szóval?- Igen, előfordult. Akinek ez nem fordul meg a fejében, az a szentek közé tartozik, azok meg ritkán járnak a Földön.
- Konkrétan bombával?- Az azért nem. Persze, ha az emberben vannak világjobbító szándékok, és kiben nincsenek, akár még ez is megfordulhat a fejében.
- Nézzük tovább: ahogy írjátok: Egyes emberek ezt meg is teszik ( ) És éppen ugyanolyanok, mint te ( ) Mondom, mint te. De János, ez azért nem igaz. Akik megteszik nem pont ugyanolyanok. Az alapvető különbség, hogy egyesek valóban megteszik, de a többség legfeljebb gondol rá.- Világos, de egy színházi előadás akkor lehet jó, ha a közönséggel meg tudjuk éreztetni, hogy a történésekhez azért nekik is sok közük van. Különben az Otellót sem lehetne megrendezni, mert azt mondhatná mindenki, kényelmesen hátradőlve a karosszékben, hogy a féltékenység idegen tőlem. De abban a pillanatban, amikor rá tudunk ébreszteni valakit a nézőtéren arra, hogy milyen picike hajszálak választják el az embert attól, hogy a fehér feleségét belefojtsa a hitvesi ágyba, akkor elértünk valamit. Most is az lenne a fontos, hogy megmoccanjon valami a nézőben; hogy az ördög talán ott bujkál benne is, és hogy mit kezd vele.
- Az Ördögök és a terrorizmus összekapcsolása mikor jutott eszetekbe?- Eredetileg arról beszélgettünk, hogy egyszer majd kellene csinálni egy összefoglaló munkát a terrorizmusról. Aztán az Ördögök adta magát, hiszen a regény egy része elég komolyan arról szól, hogyan születik meg a világ egyik legszörnyűségesebb állama, amelyik a hatalmát terrorisztikus eszközökkel tartotta fönn. Ettől még lehet, hogy később is visszatérünk a témára, egy tisztább formában.
- Belehallgatva a próbákba, egy a nagyon is aktuális történetet alakul ott, a mai terrorizmusról.- Erről most csak annyit, hogy a cselekmény két szálon fut, és a szálak találkozni fognak.
- Még a munka elején kérdeztelek, van-e már eredeti Dosztojevszkij mondat a szövegkönyvben? Nevetve válaszoltál, hogy még nincs.- Mostanra már van. Persze a regény nyelve itt-ott már elavult. Szerintünk a mai beszélt nyelv túlhaladta a fordítást, ha nem is annyira, mint mondjuk egy Kazinczy szöveget. Így az eredetiből kimentett mondatokon rengeteget kellett stilárisan változtatni. De nem nagyon ellenkezik a szöveg. Néhány helyen pedig annyira szellemes az eredeti, hogy örömmel hagyjuk benne az előadásban.
- A színlapon mindenesetre Dosztojevszkij van elöl a szerzők sorában, de úgy tűnik, hogy ez inkább a tisztelet kifejezése.- Majd meglátjuk, hogy a végső sorrend hogyan alakul ki.
- Soha nem szerencsés egy regényt számon kérni egy színházi előadáson, de ez most különösen igaznak tűnik.- Még a nyáron kérdezte tőlem Várkonyi Eszter, hogy ugye nem olyan lesz az előadás, mint egy Száz híres regény összefoglaló? Ennél jobban én sem tudom megfogalmazni. Egy hét-nyolcszáz oldalas nagy epikát nem lehet dramatizálva színpadra állítani. Aki ilyennel próbálkozik, az nincsen tisztában a színpad törvényeivel.
- Úgy látom, hogy a Sárga liliom nem kisszámú rajongói táborának is kedvezni fogtok. Sok kedvencüket láthatják majd viszont az Ördögökben, beleértve a Szakértőket , de ami a legérdekesebb, hogy nagyon sok poént hallottam a Sárga liliomból. A próbákon legalább is. Ezek is bekerülnek a darabba?- Néhányat biztosan meghagyunk mementóként, de természetesen nem erre építünk. Az viszont tény, hogy a darab nyelve hasonlítani fog a Sárga lilioméra, de ha következetesen dolgozunk akkor ez nem is lehet másként.
- Az egyik új szereplő, akivel még soha nem dolgoztál, László Zsolt. Hogyan működtök együtt?
- Hány részben látjuk majd az Ördögöket?- Kettőnek indult, de most éppen úgy állunk, hogy az anyag nagyon kívánja a három részt. Ha ez így marad, nyilván nem fogok elébe állni.
- A Szakértők Zenekar nagyobb szerepet kap az Ördögökben, mint a Sárga liliomban. Ahogy az olvasópróbán mondtad: végig zavarni fogják az előadást.- Ez persze viccesen hangzik, de aki látott már színházban zenekart színpadon, az tudja, hogy ez mennyire igaz. Rendkívüli jelentéssel bír, de a színészeknek a teljesítőképességét is próbára teszi amíg egy zenekar beépül egy előadásba. De valóban azt szeretném, ha Mártonék végig dolgoznának.
- Pillanatnyilag hogyan látod? Tartható a bemutató dátuma?- Nem nyilatkozom.
- A tapasztalatok, ugye , kénytelen voltam megkérdezni.- Nyugodtan megkérdezheted. De őszintén? Mit tudom én? Ha én ezzel foglalkoznék, akkor magam alatt fűrészelném a fát. Az én dolgom az, hogy a darab élete meglegyen. Miközben természetesen arrafelé megyek, hogy legyen bemutató október huszadikán. Kép és szöveg: Eöri Szabó Zsolt
(2007. október 10.)