Vissza a hírekhez
Szétszórt csillagok színháza
A színház több ezer év óta épületet jelent. Reprezentatív találkozóhelyet. Ünnepi alkalmat. Puha függönyt, elegáns környezetet, fényes előadásokat. Művészközösséget a közönség szolgálatában.
A nyugati magyar diaszpóra szótárában a színház nem épület, nem kizárólag művészek közössége, nem fényes és szemkápráztató látványosság. Az emigráns művészek vállalkozása mégsem a száműzöttek színháza. Nosztalgia? Egy darab Magyarország: Little Hungary templomok, iskolai színháztermek, magyar házak dobogóin. A szétszórt csillagok színháza.
A 19. század végétől kezdve a hazai szociális és politikai viszonyok miatt magyar kivándorlók érkeztek a világ minden tájára; színészek is akadtak. Közülük azonban csak keveseknek sikerült nyelvet váltva új hazájukban színpadra lépni. A magyar nyelvű előadások ezért napjainkig rendszeresek a nagyvilágban.
A kiállítás megpróbálja bemutatni, hogyan igyekeztek a magyar színházművészek a sokszínű hazai színházi kultúrát a nagyvilágban reprezentálni, a jellegzetes magyar színjátékokat a magyar nemzeti ünnepeken előadni.
Bemutatja azokat a színész-sztárokat, akiket Budapesten rajongás övezett, s ezt a imádatot megkísérelték olyan közönség előtt kamatoztatni, melynek többsége csak legendából ismerte őket. Roppant bátorság és elhivatottság kellett ahhoz, hogy a Nemzeti Színház gazdag szcenikájú színpada és kiváló társulata után alkalmi pódiumokon, egyszemélyes műsorral próbáljanak közönséget toborozni.
Gajdó Tamás, a kiállítás kurátora
A kiállítás az Országos Széchényi Könyvtár Színháztörténeti Tára és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet gyűjteményének dokumentumaiból készült, a Tavaszi Fesztivál keretében.
(2007. március 19.)