Az elveszett levél Vígjáték
Caragiale klasszikus komédiája volt a múlt évad legnépszerűbb előadása Szatmárnémetiben – a magyar és román közönség körében egyaránt. Ugyanis az elismert román rendező, Sorin Militaru a magyar és a román társulattal is megrendezte a vígjátékot. A két előadás – amelyek közül a magyar társulaté vendégszerepel a Nemzetiben – egymás görbe tükreként és egymással párbeszédben világít rá a politikai becsvágy, az emberi kisszerűség és nagyravágyás örök jelenségeire.
„Erdélyi közegbe helyeztük a színhelyet: egyedi komédiát láthat a közönség, amely tükröt mutat a társadalomnak. Az előadás során ki fog derülni, hogy mennyire tudunk nevetni magunkon, van-e humorérzékünk, hogy olyankor is tudunk-e kacagni, hogyha mi vagyunk pellengérre állítva” – nyilatkozta Sorin Militaru. Olyannyira sikeres lett a koncepció, hogy a közönség mindkét előadásra kíváncsi: románok ülnek be a magyar előadásra és fordítva.
Mindkét variáció más módon, más játékkultúrával, de ugyanazt demonstrálja: mindaz, amit Caragiale megírt, nemzetiségi vetületektől függetlenül – erdélyi magyar közegben vagy erdélyi román közegben – ugyanúgy nagyon aktuális. Hiszen a politikai játékok mindenhol ugyanazok, a játszma legvégén pedig így is, úgy is a fejünk fölött döntenek a sorsunkról.
Vajon Caragiale volt látnok, vagy a társadalom tart ugyanott, mint 130 évvel ezelőtt?