Színházunk művésze, Törőcsik Mari is a jelöltek között szerepelt. Kategóriájában végül nem ő, hanem Darvas Iván lett a Prima Primissima Díj első tulajdonosa. Törőcsik Mari Prima Díjat kapott. Szívből gratulálunk, neki is és a többi díjazottnak!
De vissza a díj történetéhez. Demján Sándor ötletéhez azonnal csatlakozott - részben saját, részben az általa irányított OTP Bank Rt. nevében - Csányi Sándor VOSZ-alelnök is. Demján - a TriGránit Rt. fő tulajdonosa - tíz éven át évi 100 millió forintot adományoz magánvagyonából és vállalkozásaiból a fenti célra, s reményei szerint sokan lesznek, akik személyi jövedelemadójuk 1 százalékával is hozzájárulnak a VOSZ, a szakmai és civil szervezetek, valamint a Csányihoz hasonló kiemelt támogatók által felterjesztett és a VOSZ elnöksége által adható díj pénzügyi alapjaihoz. Demján szerint "a nemzeti tőkének is kiemelt szerepet kell játszania az élenjáró hazai szellemi teljesítmények segítésében".
Az idén alapított díjat tehát minden évben tíz jelölt nyeri el tíz kategóriában, a magyar kultúra és művelődés legjobbjai közül. Őket, a jók között a legjobbakat, összesen harminc jelölt közül a VOSZ kibővített elnöksége és az Alapítvány kuratóriuma választja ki. A Prima Primissima Díj 50 ezer, míg a Prima Díj 10 ezer euró pénzjutalommal jár.
A 3O jelölt titkos szavazással került a grémium elé, a Prima Primissima Alapítvány Kuratóriuma és a Társadalmi Tanácsadó Testület döntése alapján, azok közül a jelöltek közül, akiket az Alapítvány és számos civil és szakmai szervezet javasolt.
Prima Primissima-díjasok:Magyar irodalom - Szabó Magda
Író, költő, műfordító, regény- és drámaíró. Az Európai Tudományos Akadémia és a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja. Regényei a világ számos országában arattak sikert. Szabó Magda a legtöbbet fordított magyar író. Művei, többek között: Freskó, Az őz. József Attila-, Kossuth-, Pro Urbe Budapest-, Csokonai-, Getz-, Déry-, Nemes Nagy Ágnes-, és Corvin-díjas.
Príma-díj: Nádas Péter író és Székely Magda író, költő
Magyar oktatás és köznevelés - Nemeskürty István
Filmtörténész, író, tanár, a Magyar Filmintézet Igazgatója, az MTV elnöke, a Magyar Írókamara elnöke, az MTA Színház- és Filmtudományi Bizottságának tagja volt. Tanított a Színház és Filmművészeti Főiskolán. A Magyar Művészeti Akadémia tagja, az irodalomtudomány kandidátusa. Balázs Béla-, József Attila-, SZOT-, Széchenyi-, Kodály Zoltán- és Jósika Miklós-díjas. Munkái többek között: A magyar széppróza születése, Kis magyar művelődéstörténet 1000-1945, A magyar irodalom története 1000-1945. I-II.
Príma-díj: Jelenits István teológiai tanár és Kiss Tibor anatómia tanár
Magyar tudomány - Dr. Vízi E. Szilveszter
Az MTA elnöke, orvos, akadémikus, Többek között Széchenyi és Galilei díjas, több külföldi akadémia tiszteletbeli tagja, tanszék-vezető egyetemi tanár Kutatási területei: Agykutatás, eredményei a gyógyszerkutatás és terápia egy teljesen új területét nyitotta meg és a kutatásai révén kifejlesztett gyógyszerek a modern orvosi ellátás részei, az egyes megbetegedések hatékony gyógyításának eszközei.
Príma-díj: Dr. Gyulai József és Prof. Dr. Pungor Ernő akadémikusok
Magyar népművészet és közművelődés - Sebestyén Márta
Népdalénekes, előadóművész. 1975-től hivatásos előadóművész, a Sebő-és a Muzsikás Együttes tagja. Számtalan rádió-, tv-, filmfelvételen énekel.
Ifjúsági-, Magyar Művészetért-, SZOT-, Liszt Ferenc-, eMeRTon-, Déri János-, megosztott Kossuth-, Budapestért, Magyar Örökség-díjas.
Príma-díj: Novák Ferenc koreográfus, színházi rendező és Sebő Ferenc zenész, népzenei tudományos kutató
Magyar zeneművészet - Rost Andrea
Operaénekes. Az Operaház, a bécsi Staatsoper magánénekese. Vendégszerepel a világ jelentősebb színpadain. A helsinki Mirjam Helin-énekverseny győztese, Liszt Ferenc-díj, érdemes művész. Szerepei többek között: Júlia (Rómeó és Júlia), Nanetta (Falstaff), Susanna (Figaro házassága), Zerlina (Don Giovanni), Rosina (A sevillai borbély), Lauretta (Gianni Schicchi), Violetta (Traviata), Pamina (A varázsfuvola)
Príma-díj: Szörényi Levente, zenész, zeneszerző és a Liszt Ferenc Kamarazenekar
Magyar képzőművészet - Varga Imre
Szobrász. Több hazai és külföldi kiállításon szerepelt. A Fészek Klub volt elnöke. Az Európai Akadémia tagja. Munkácsi Mihály-, Kossuth-, kiváló művész-, SZOT-, Herder-díjas, Pro Arte aranyéremes, a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány fődíjasa. Művei, többek között: Prometheus (Antwerpen), Madách (Salgótarján), Radnóti (Mohács), Károlyi Mihály (Bp.), Bartók (Bp.), Zeusz (Bp.), Repülőemlékmű (Győr), Czóbel (Szentendre), József Attila (Szeged), Bartók (Párizs), Lukács György (Bp.), Raoul Wallenberg (Bp.), a vatikáni magyar kápolna, II. Rákóczi Ferenc (Bad- Kissing), Szt. István István (Aacheni), Bartók (Brüsszel)
Príma-díj: Deim Pál festő- és képzőművész valamint Somogyi Győző grafikus, festő
Magyar színház- és filmművészet - Darvas Iván
Színművész. A Művész Színház, a Madách Színház, a Miskolci Nemzeti Színház, a József Attila Színház, a Vígszínház, a Művész Színház volt tagja, a szolnoki Szigligeti Színház tagja A Nemzet Színésze, érdemes és kiváló művész, Jászai Mari-, Kossuth-, Erzsébet-, Ruttkai-, Maecenas-, a filmszemle legjobb férfialakítás-, a filmkritikusok-, Radnóti Miklós-, Gundel-életmű-, Pro Urbe Budapest díjas.
Príma-díj: Mácsai Pál színész, rendező és Törőcsik Mari színművész
Magyar építészet és építőművészet - Makovecz Imre
Építész. A Magyar Művészeti Akadémia elnöke. Az Országépítő Alapítvány kuratóriumának elnöke. Megkapta a Magyar Köztársaság Középkeresztjét a csillaggal, Ybl Miklós-, Ifjúsági, SZOT-, Kossuth-, Magyar Örökség Díjas,
DLA mesterdiplomás. Munkái többek között: Visegrádi kirándulóközpont, Sárospatak: Művelődés Háza, Árpád Gimnázium, Számos templom, a sevillai világkiállítás magyar pavilonja, Piliscsaba (Stephaneum, Katolikus Egyetem)
Príma-díj: Ekler Dezső és Vadász György építészek
Magyar írott sajtó - Gömöri Endre
Újságíró, publicista. A MÚOSZ elnökségének tagja, majd tiszteletbeli elnöke Dolgozik az Új Magyarországnál, a Szabadságnál, a Szabad Népnél Megszervezi a Magyar Rádió külpolitikai rovatát A Magyarország hetilap egyik alapítója, külföldi rovatának vezetője Rózsa Ferenc-, Pulitzer- és Opus-díjas, Pethő Sándor emlékdíjas, Köztársasági elnöki aranyérmes, a Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztjének birtokosa A Figyelőben és a Népszabadságban publikál rendszeresen.
Príma-díj: a Magyar Szemle és Móser Zoltán fotóművész
Magyar elektronikus sajtó - Vitray Tamás
Újságíró, egyetemi tanár. 1955 óta az MTV munkatársa, 1997 óta- ny.örökös tagja. Többek között Rózsa Ferenc-, Opus-, Aranyszarvas-, Pulitzer -életmű-, Egon Erwin- Kisch-, Pethő Sándor-, és Aranytoll-díjas. Kiváló művész. Számos könyv, tv műsor alkotója. A Színház-és Filmművészeti Egyetem tanára.
Príma-díj: Kudlik Júlia újságíró, televíziós és a Hír TV
Príma Primissima közönség-díj - Hír TV
A Hír TV nevében Borókai Gábor vette át a díjat és megkapta az OTP Bank Rt. elnökének, Csányi Sándornak az igen értékes névjegyét is - a névjegy hátán egy kötelezvényel, mi szerint az eredetileg pénzjutalom nélküli közönség-díj is pézzel jár, amelyet a jövőben Csányi tesz hozzá a Príma Primissima-díjhoz.
(Fotók: Eöri Szabó Zsolt)