Május 9., Gobbi Hilda Színpad, 19 óra
Tasnádi István: KÖZELLENSÉG
A Móricz Zsigmond Színház vendégjátéka
Tasnádi István
KÖZELLENSÉG
zenés bosszúhadjárat Heinrich von Kleist elbeszélése nyomán
Az előadás hossza 1 óra 30 perc.
Kohlhaas Mihály: Géczi Zoltán
Csődör: Illyés Ákos
Kanca: Kovács Vecei Fanni
Lisbeth: Munkácsi Anita
Herse, Sintér: István István
Vencel, Nagelschmidt: Jenővári Miklós
Luther Márton: Gulácsi Tamás
Fejedelem, Várnagy: Tóth Károly
Kallheim: Széles Zita
Siegfried, Kunz: Gulyás Attila
Günther, Hinz: Tar Dániel
Antónia nővér: Urbán-Szabó Fanni
Szomszéd: T-Laforest Csaba
Csikós I.: Simon Sándor
Csikós II.: Jakab Attila
Gyerekek: Hlatky Júlia, Hlatky Nimród, Szécsi Zsófia, Szécsi Gergő
Díszlettervező: Vereckei Rita
Koreográfus: Blaskó Borbála
Jelmeztervező: Gálvölgyi Anett, Miovác Márton
Zene: Zságer-Varga Ákos
Dramaturg: Sediánszky Nóra
Súgó: Nyomtató Enikő
Ügyelő: Sárközi István
Rendezőasszisztens: Antal Andrea
Rendező: Horváth Illés
A tizenhatodik század dereka táján élt Brandenburgban egy Kohlhaas Mihály nevű lókereskedő. Egy derék, becsületes, jómódú és jogkövető állampolgár, aki hitt a jogbiztonságban, abban, hogy helye van ebben a világban, hiszen elfogadja annak szabályait. Egyszer azonban súlyos sérelem éri, amikor a lipcsei vásárra menet Brandenburg és Szászország határán erkölcstelen gazemberek elkobozzák tőle két gyönyörű fekete lovát. S mivel Kohlhaas Mihály sehol nem talál jogorvoslatot, kénytelen átlépni minden határt és a maga öntörvényű módján keresni igazságát…
A rendkívül izgalmas és akciódús történet középpontjában egy olyan tragikus hős áll, akiről azóta egy pszichiátriai tünetegyüttest is elneveztek már, az úgynevezett Kohlhaas-szindrómát. A kórosnak ítélt viselkedés sajátosságai közé tartozik a kitaszítottságélmény és a bosszúvágy, valamint hogy az egyén megszállottan ragaszkodik saját igazához és képes bármit elkövetni, hogy annak érvényt szerezzen.
A fordulatokban és érzelmekben egyaránt gazdag kortárs színdarabból készülő zenés előadás többek között azt az erkölcsi és létfilozófiai kérdést vizsgálja, meddig érdemes elmenni sérelmeink jóvátételéért. Mikor hatalmasodik el rajtunk úgy a bosszúszomj és igazságérzet, hogy önmagunkat tesszük tönkre vele? Mi vész el a küzdelemben, és vajon megéri-e?
A valós eseményeket feldolgozó történetből több mint húsz dramatikus feldolgozás, továbbá opera és film is készült, ebből is érződik milyen érdekfeszítő, mindannyiunk számára tanulságos és átélhető, örökérvényű problémakört feszeget.
(2022. április 05.)