Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800
Vissza a hírekhez

Advent a Hargitán

A Salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház előadása

Sütő András művében az adventi várakozás a (kisebbségi) lét metaforájává válik. Egyszerre szól az élet és halál örök nagy emberi kérdéséről s a feltámadás reménységéről.

 

Sütő András

Advent a Hargitán

színjáték

 

Bódi Vencel ::  Szarvas József

Zetelaki Dániel :: Jakab Csaba

Zetelaki Gábor :: Hajdu Tibor

Árvai Réka :: Tarpai Viktória

Bódi Mária :: Varga Fekete Kinga


Dramaturg - Sándor Zoltán
Díszlet-, és jelmeztervező - Pallós Nelli
Rendezőasszisztens - Nagy Sára

Rendező: SUSÁN FERENC

 

 

A lelkünkhöz szól és gondolkodóba ejt Székelyföld különös, misztikummal, néphagyományokkal teleszőtt világa. Az isteni akaratban rendíthetetlenül hívők, ám az Úr döntéseivel mégis folyton pörlekedők világa ez. Itt a térképen feleslegesen keresett, mert valójában bennünk lévő Kis Romlás és Nagy Romlás mellett, a Hargita zord hegyei között éli életét a korán megözvegyült Bódi Vencel. Ide, a havasokba várja haza messzire szakadt övéit, de hiába. Itt bontakozik ki két fiatal tiszta, örömre készülő szerelme, ami ha kell, a halált is legyőzi. Itt találkozik a múlt és a jelen, a hűség és megbocsátás, az önzés és a hit, a szeretet és a sosem múló remény. Itt, ahol a tragédia és a csoda kézen fogva jár.

 

Sütő András örököseinek az engedélyét a Hofra Kft. közvetítette.
Az előadás a Zenthe Ferenc Színház és a Móricz Zsigmond Színház koprodukciójában készült.

játékidő: 134 perc

Komka Péter fotói az előadásról

 

 

 

 

A Romániában különösen nyomasztó emlékű nyolcvanas években Sütő András drámái már meg sem jelenhettek a jeles író szülőföldjén, nemhogy színházi közönség elé kerülhettek volna. Így gyakorlatilag ki kellett lopni a határokon túlra.
Ilyen sorsa volt az Advent a Hargitán című színműnek is, amely a szegedi Tiszatáj 1985/12-es számában látott napvilágot. Nem kellett sokat várni a színpadra kerülésre sem, hiszen 1986. január 2-án megtartották a bemutatóját Budapesten, az akkori Nemzeti Színházban.
Az azóta ikonikusként emlegetett, sokak számára felejthetetlen előadást Sík Ferenc rendezte, és kitűnő színművészek sorát vonultatta fel. A két főszereplő egyikét, Bódi Vencelt a magyar színházművészet nem kisebb fajsúlyú egyénisége, mint Sinkovits Imre formálta meg, a másikat, Árvai Rékát Kubik Anna játszotta. Zetelai Gábort Bubik István alakította, az előadás nyilvános főpróbáján azonban Funtek Frigyes. Zetelaki Dániel alakjában is rangos színművész, Agárdi Gábor lépett fel. Bódi Máriának Götz Anna volt a megformálója. Ez a szereposztás szinte garantálta, hogy Sütő András gondolatai szándékainak megfelelően szólaljanak meg. A siker egyik jellemzője, hogy a 250. előadásra – a rendszerváltozást követően – 1993. november 3-án került sor Temesvárott. Az elmúlt években gyakorlatilag folyamatosan műsoron volt az Advent…, és mindig elnyerte a mindenkori publikum nagy tetszését, rokonszenvét.

(2020. október 08.)