Az elmúlt több mint ötven év egyik legnépszerűbb színésze, aki Darvas Szilárd néven született a ma Szlovákia területén található Belyén, orosz származású anya és magyar apa másodszülött fiaként, szinte minden nagy szerepet eljátszhatott a színészálmok közül, amit csak egy színész megkaphat. Néhány éve rendezőként is nagy sikerrel mutatkozott be, grafikáiból pedig rendszeresen rendeztek kiállításokat. Hosszú pályafutása alatt elhalmozták kitüntetésekkel, a két Kossuth-díjon túl csaknem valamennyi, színésznek adható elismerésben részesült.
1955-ben és 1967-ben Jászai Mari-díjat, 1978-ban és 1998-ban Kossuth-díjat kapott, 1969-ben lett érdemes művész, 1975-ben kiváló művész. 2001-ben Pro Urbe Budapest-díjat, 2002. október 23-án Nagy Imre Érdemérmet kapott, 2003-ban Prima Primissima-díjjal tüntették ki.
Darvas Iván nem volt soha a Nemzeti Színház tagja, de játszott 1984-ben Hubay Miklós: Freud, avagy Az álomfejtő álma című darabjában. Szerepe: Az Utas.
Utcát neveznek el Darvas Ivánról szlovák szülőhelyén
MTI, 2007. június 5. 08:46
Utcát neveznek el a múlt héten elhunyt Darvas Iván színművészről szlovák szülőhelyén, az egykori Gömör vármegyéhez tartozó Bején. Darvas Iván 1925. június 14-én ebben a - ma már Tornaljához csatolt - kis faluban, a Szent-Iványi család kastélyában született. A művész utoljára 2003-ban látta a szülőhelyét, a lepusztult kastélyt, amelynek néhány napja már új tulajdonosa van, és aki azt tervezi, hogy százmillió koronás ráfordítással felújítja az értékes épületet, az egykori földbirtokos-politikus Szent-Iványi József kastélyát.
Darvas Iván egyébként a második világháború után csak 1966-ban látta újra a szülőhelyét, amikor a Pozsonyhoz közeli Vöröskő várában Várkonyi Zoltánnal forgatta az Egy magyar nábob - Kárpáthy Zoltán című filmet, és a forgatás szünetében Bejébe utazott.
A művész utoljára 2003-ban fordult meg Bejében, amikor Tornalja díszpolgárává avatták. Akkor született meg a gondolat, hogy a bejei kastélykert mögött, ahol hajdan az 1847-től 1849-ig lelkészként szolgáló Tompa Mihály temploma állt, utcát nevezzenek el róla. Eredetileg úgy tervezték, hogy az utca - épp most folyó - felújítása utáni utcanévadó ünnepségre Darvas Ivánt is meghívják, aki azonban ezt már nem érhette meg.
Darvas Iván szülei - édesanyja, Jevdokimova Antonyina és édesapja, Darvas János tanár - néhány évig éltek a kis gömöri faluban, ahol a családfő Szent-Iványi József titkáraként dolgozott, majd a család Prágába költözött, ahol Darvas János a Prágai Magyar Hírlap munkatársa volt. Darvas Iván a prágai iskolaévek során tökéletesen megtanult csehül, amihez jó alapul szolgált "anyai" anyanyelve, az orosz. Darvas Iván halálának napjától a tornaljai városházán fekete zászló leng.