5 a 170-ből
Valló Péter
(2007. március 12.)Száz év előtt összefogott a nép apraja-nagyja s hajlékot emelt, hol mindennap ünnep legyen; világító tornyot épített az égi tűznek; szentélyt avatott, hol a valóság kopár ábrázatát arany dicsfény nemesíti meg.
- Timár József előadásában részlet Vörösmarty Mihály: Árpád ébredése című drámai költeményéből. Ezt játszották 1837. augusztus 22-én is, a Pesti Magyar Színház megnyitásakor.
S e ház, az élet zajló iskolája,
Ez annyi hő érzelmek temploma,
Csak kis valóság nagy remény után,
Virágbokor virágos kert helyett,
Zálog, jövendő fénylőbb birtokért.
- Részlet az első magyar operából, Ruzicska József: Béla futása című operájának első felvonásából. Mint tudják, 1884-ig a Nemzeti Színház adott otthont a hazai operajátszásnak is. A díszelőadás az Operaház énekeseinek és a Nemzeti Színház prózai színészeinek közös fellépésével zárult.
2. kisfilm
Premier a Nemzetiben Dr. Németh Antal igazgatása idején
Készítette: A Magyar Filmiroda Rt.
/hangos, 19 perc/
A felvételek 1941-ben a Nemzeti Színházban készültek.
A kisfilm végigkíséri a Csongor és Tünde című darab próbafolyamatát, a szövegkönyvek kiosztásától a bemutatóig. A Nemzeti Színház társulatának tagjait láthatjuk /színészek, rendező, díszlet-és jelmeztervező/ munka közben.
Írta és rendezte: Apáthy Imre
Fényképezte: Somkúti István
Zene: Farkas Ferenc
Közreműködő színészek:
Gobbi Hilda, Somogyi Erzsi, Szörényi Éva, Abonyi Géza, Kovács Károly, Major Tamás, Makláry Zoltán, Naszódy Sándor, Pethes Sándor, Rajczy Lajos, Szabó Sándor, Ungváry László.
Közreműködik még:
Németh Antal /a darab rendezője/, Abonyi Tivadar /játékmester/, Jaschik Álmos /díszlettervező/, Nagyajtay Teréz /jelmeztervező/
3. kisfilm
A Nemzeti Színház múltja, jelene és jövője I-II. rész
A film készítője, rendezője: ismeretlen.
/Némafilm, 26 perc/
A felvételek 1925 és 1928 között készültek - Hevesi Sándor igazgatása idején - a Blaha Lujza téri Nemzeti Színházban.
Bár a filmtörténeti adatok hiányosak, tudjuk, hogy 1928-ban bemutatási engedélyt kapott A magyar Nemzeti Színház múltja, jelene és jövője ismeretterjesztő film, hat felvonásban. Ezt a Kruppka filmgyár készítette 1925-1928 között. A film 1538 méteréből, 700 méter maradt fenn, főcím nélkül, töredékesen. Feltételezhető, hogy 1937-ben a Nemzeti Színház centenáriuma alkalmából a filmet levetítették. Későbbi nyilvános vetítésről nem tud a Filmarchívum.
A mozgóképek a Nemzeti Színház művészeit mutatják be civilben a művészbejáró előtt -, majd pedig jelmezben a színpadon. Néhány másodpercre a legemlékezetesebb szerepeikben láthatjuk a legendás hírű színészeket, többek között Blaha Lujzát, Jászai Marit, Márkus Emíliát, Ódry Árpádot. Felvonulnak a mozgóképeken a Nemzeti Színház örökös tagjai és jelentősebb színészei, rendezői.