Erdman 1928-ban írt komédiája ötven évig be volt tiltva. Olyan fergeteges humorral, iróniával, gyilkos szatírával beszél a szocializmus viszonyairól, hogy a darab előadása föl sem merülhetett. Magyarországon először Kaposváron mutatták be 1988-ban, Ascher Tamás rendezésében, Koltai Róbert főszereplésével.
Logikus kérdés, hogy a szocializmus elmúltával érvényét vesztette-e a darab. Úgy látom, hogy a mű társadalmi szintjén és mélyebb, emberi rétegeiben is csaknem minden változatlan. Ma is vannak elesettek, munkanélküliek, végsőkig kétségbeesett tagjai a társadalomnak: a viszonyok a demokráciában alapvetően nem változtak.
A vizsgálódás mindig arról szól, hogy a nézőközönségnek mit mond ma a darab. Sok próbával a hátunk mögött azt gondolom, hogy jó választás volt Az öngyilkos. Ami mindig is érdekelt, a Buborékokban és a Farsangban is ezt kerestem, hogy egy szélsőséges figurákat, szélsőséges helyzeteket teremtő darabban lehet-e teljesen komolyan beszélni. Lehet-e a színészi munkával szemben azt az igényt támasztani, ami minden műfajban érvényes, legyen az Csehov, Shakespeare, vagy akár Erdman darabja.
Jordán Tamás
(2006. február 22.)