Vissza a hírekhez
Kiosztották a 2005. évi Prima Primissima Díjakat
Majd elmondta, hogy ez a legmagasabb összegű elismerés Magyarországon, amely nem egyszerűen egy díj, hanem egy ügy. Az alapító, Demján Sándor üzletember szándéka szerint felette áll a politikának: nemzetegyesítő ügy.
Csányi Sándor, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának elnöke ehhez kapcsolódva mondta el, hogy a magyar vállalkozóknak köszönhetően az ügy országos mozgalommá nőtte ki magát. A Prima Primissima Díj rendszere az idén Területi Prima Díjakkal egészül ki. Ennek köszönhetően a magyar szellemi élet, kultúra, tudomány, és művészet támogatásában 2005-ben nyolc megye vehetett részt, 2006-ban, pedig már tizenkilenc fog részt venni.
A Magyar Televízió által közvetített gálaesten a közönség soraiban üdvözölhettük Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét, és valamennyi parlamenti párt vezetőjét. Itt volt Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke, Hiller István, a Magyar Szocialista Párt elnöke, Kuncze Gábor, a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke, és Orbán Viktor, a Fidesz Magyar Polgári Szövetség elnöke. Jelen volt Kiss Péter kancellária miniszter, Lomniczi Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke, valamint számos országgyűlési képviselő, közéleti személyiség.
A Prima Primissima Díjasokat titkos szavazással választják meg. Az első lépés a harminc jelölt megtalálása. Ezt a munkát a Prima Primissima Díj Alapítvány Kuratóriuma és az Alapítvány Társadalmi Tanácsadó Testülete végzi el. Majd a jelöltek közül a VOSZ Elnöksége, és az Alapítvány Kuratóriuma - ugyancsak titkos szavazással - választja ki a tíz Primissimát. A Prima Primissima Díjak összege minden kategóriában ötvenezer Euró. Azok a jelöltek, akik nem Primissima Díjat nyernek, Prima Díjat vehetnek át, amely tízezer Euro. A Prima Primissima Közönségdíja ami szintén ötvenezer Euro és az Alapítvány Kuratóriumának Elnöke Csányi Sándor ajánlotta fel azé lesz, akire a harminc jelölt közül a legtöbb közönségszavazat érkezik.
A PRIMA PRIMISSIMA DÍJ 2005. ÉVI NYERTESEI
Magyar irodalom
Prima Primissima Díj nyertese: Lázár Ervin
Író, elbeszélő, és meseíró. Gyermekkorát Illyés Gyula szülőhelyének szomszédságában töltötte, a mesékkel teli világ nagy hatással volt munkásságára. Jellegzetes hangja, nyelvi játékai, szeretetteli humora miatt nemcsak a gyerekek, de a felnőttek körében is népszerű. Úgy ír, hogy láttat - filmszerű stílusának is köszönheti, hogy műveiből számos rádiós, filmes és színpadi feldolgozás készült. A hétfejű tündér című kötete például két kiadónál összesen nyolcszor jelent meg nyomtatásban. Az Év gyermekkönyve kitüntetést háromszor kapta meg. Munkásságát József Attila és Kossuth-díjjal ismerték el.
Prima Díj nyertese: Hubay Miklós
Prima Díj nyertese: Spiró György
Magyar színház- és filmművészet
Prima Primissima Díj nyertese: Seregi László
A legendás táncos, balettmester, koreográfus, grafikusként kezdte. Az Operaház 1957-ben szerződtette. Az átütő sikert egy évtizeddel később a háromfelvonásos balett, a Spartacus hozta el számára. 1984-ig az Opera balettigazgatója volt, koreográfiáival az intézmény zajos sikereket aratott itthon és külföldön egyaránt. Műveit a világ szinte minden jelentős balett színpadán bemutatták, és játsszák ma is. A Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Kossuth-díjas, Kiváló művész.
Prima Díj nyertese: Cserhalmi György
Prima Díj nyertese: Sára Sándor
Magyar képzőművészet
Prima Primissima Díj nyertese: Sváby Lajos
Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész, 1995-ig a Magyar Képzőművészeti Főiskola tanára, rektora volt. Gyermekkora óta rajzol, képein a színek dominálnak, meleg, erőteljes világ az övé, erős vonalak jellemzik. Az indulatoknak mélylélektani rétegeit kutatja. Fő műfajai: a figurális ábrázolás és a tájkép. Ragaszkodik ahhoz az ábrándhoz, hogy a festészettel minden elmondható. Munkáiban ünnepeket, boldog együttléteket visz vászonra. Valamennyi jelenetének középpontjában az emberi arcok és szituációk állnak.
Prima Díj nyertese: Gyulai Líviusz
Prima Díj nyertese: Schéner Mihály
Magyar tudomány
Prima Primissima Díj nyertese: Kornai János
Kornai János a szocialista rendszer és a poszt-szocialista átalakulás nemzetközileg elismert kutatója. Kritikai elemzései jelentős hatást gyakoroltak a társadalomtudományok széles körére és a közvéleményre. Sok olvasója itthon, Kelet-Európában és Kínában írásaiból, pl. az 1980-ban megjelent Hiány-ból értette meg, hogy alapvető bajok vannak a szocializmussal, a rendszer nem korrigálható reformokkal. A rendszerváltás gazdasági feladatairól irt könyve, az Indulatos röpirat 17 nyelven jelent meg. A Harvard Egyetem és a Collegium Budapest Emeritus Professzora, 13 egyetem választotta meg díszdoktorának, a Magyar Tudományos Akadémia és számos külföldi akadémia tagja. Az Európai Közgazdasági Társaság, majd a Nemzetközi Közgazdasági Társaság elnöke volt.
Prima Díj nyertese: Csókay András
Prima Díj nyertese: Ferge Zsuzsa
Magyar oktatás és köznevelés
Prima Primissima Díj nyertese: Kozma Imre
1963-ban az esztergomi Bazilikában szentelték pappá. 1997 tavasza óta irgalmas rendi szerzetes. 1989-ben ő hozta létre a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, melynek azóta is elnöke. Meglátása szerint a keresztény indíttatású jótékony szervezetet a gazdasági, szociális gondok, valamint az emberek lelki igénye hívta életre. Erős elhatározás él benne: egész életét a szegénység ellen küzdelemnek szentelte és szenteli. Fáradtságos munkáját a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetéssel ismerték el. 1996-ban Európában ő volt az Év Embere.
Prima Díj nyertese: Németh G. Béla
Prima Díj nyertese: Schweitzer József
Magyar építészet és építőművészet
Prima Primissima Díj nyertese: Csete György
Ybl- és Kossuth-díjas építész. 1961-ben szerzett oklevelet a Budapesti Műszaki Egyetemen. A magyar természetközeli élő építészeti stílus egyik újraélesztője. Szakterülete a környezetbarát építés: a tisztaenergia és napenergia felhasználása az építészetben. A magyar organikus építészeti mozgalom egyik elindítója volt, a Pécs csoport tagja. Lakóépületeket, irodaépületeket, templomokat és különleges rendeltetésű épületeket egyaránt tervezett, a munkában Dulánszky Jenő volt a társa. Ő tervezte az ópusztaszeri Erdők Templomát és Múzeumát. Az általa tervezett Orrfű Forrásházat idén műemlékéé nyilvánították.
Prima Díj nyertese: Kerényi József
Prima Díj nyertese: Zoboki Gábor
Magyar írott sajtó
Prima Primissima Díj nyertese: Tamás Ervin
Újságíró. Az Eötvös Lóránd Tudomány egyetem magyar szakán szerzett diplomát. Dolgozott a Pest Megyei Hírlapnak, 1972 és 1976 között a Tükör munkatársa volt. Később 1976 és 1984 között a Népszabadság szegedi, pécsi tudósítója volt. 1984-től pedig már a lap főmunkatársaként dolgozott, 1989-ben a Népszabadság főszerkesztő- helyettesévé nevezték ki. Fontosabb művei: a Búcsú a cigányteleptől, mely 1976-ban jelent meg, és a Szerződő feleim 1987-ből. Munkásságát a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Nívódíjával, és Táncsics Mihály díjjal ismerték el.
Prima Díj nyertese: Fehér Béla
Prima Díj nyertese: Illés Sándor
Magyar elektronikus sajtó
Prima Primissima Díj nyertese: Friderikusz Sándor
Az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetem jogi karán szerzett diplomát. 16 évesen lett a Magyar Rádió oknyomozó riportere. A kor társadalmi visszáságai foglalkoztatták - másfél évtized múltán éppen érzékeny témaválasztásai miatt kellett az alma matertől távoznia. Országos népszerűséget a talk-show műfaj hozott számára: előbb színpadokon rendezett nyilvános beszélgetéseket, majd 1992-ben elindította korszakalkotó televíziós műsorát, a Friderikusz show-t. Ekkor kezdte riportfilm sorozatát is: Az én mozimat Pulitzer és Tolerancia díjjal is jutalmazták. 1998-ban a kereskedelmi televíziózást választotta. Öt év siker, népszerű műsorok után, 2003-ban tért vissza ismét az MTV-hez - A Szólás Szabadságával, mely azóta a magyar közélet és politika mértékadó műsorává vált.
Prima Díj nyertese: Krizsó Szilvia
Prima Díj nyertese: Ráday Mihály
Magyar népművészet és közművelődés
Prima Primissima Díj nyertese: Szentendrei Skanzen
A világ egyik legmodernebb szabadtéri néprajzi múzeuma. 1967-ben alapították. A hatvanhektáros területen Magyarország népi építészetét, lakáskultúráját, életmódját eredeti, áttelepített épületekkel, hiteles tárgyakkal, tájegységekbe rendezve lehet megtekinteni. A Skanzennek évente közel negyedmillió látogatója van. A régi épületek mellett korszerű Néprajzi Látványtár és Galéria is várja a látogatókat. A múzeum - a néprajzi és építészeti kutatásokon alapulva - folyamatosan épül, gyűjteménye gazdagodik. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2001-ben "Az Év Múzeuma 2000" díjat, 2003-ban a "Vendégbarát Múzeum" címet nyerte el.
Prima Díj nyertese: Berecz András
Prima Díj nyertese: Erdélyi Zsuzsanna
Magyar zeneművészet
Prima Primissima Díj nyertese: Ránki Dezső
Legendás oktatóktól tanult, Máthé Miklósné, Rados Ferenc és Kadosa Pál, tanítványaként végezte el a Zeneakadémiát. Még tanulóévei alatt, 18 évesen nyerte meg a zwickaui nemzetközi Schumann verseny első díját. Azóta bejárta a világot, játszott a Nemzeti Filharmonikusokkal, a Berlini Filharmonikusokkal, a Londoni Filharmonikusokkal, a Fesztiválzenekarral - és még hosszan folytathatnánk a sort. Számos neves karmesterrel dolgozott együtt: Solti Györggyel, Vég Sándorral, Zubin Mehtával. Jelentős szerepet tölt be életében a kamarazene is, az utóbbi két évtizedben Klukon Edittel közösen havonta koncerteznek: négykezes és kétzongorás műveket játszanak. Kossuth-díjas művész.
Prima Díj nyertese: Fesztiválzenekar
Prima Díj nyertese: Kováts Kolos
Közönség Díj: Dr. Csókay András
Idegsebész és baleseti sebészeti szakorvos. 1989-ben a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános orvosi karán szerzett diplomát. Az agyduzzadással járó súlyos életveszélyt okozó kórképek új műtéti kezelését kutatja. Az agyduzzadás miatt évente másfél-2 millió ember hal meg világszerte. Az általa 1998-ban kifejlesztett éralagút technika kifejlesztése a halálozási arány csökkenéséhez vezetett. Másik kutatási témája: a súlyos gerincsérülések műtéti kezelésében való új elvek kidolgozása. Munkáját idegsebészeti világkongresszusi díjjal, és két Markusovszky díjjal ismerték el. Jelenlegi kutatási területe az új agyi mikrosebészeti technikák kifejlesztése. A Markusovszky kórház idegsebészetének osztályvezető főorvosa.
---
A Primissima Díj figuráját adó Kincsem lóról mintázott alkotást, magát Schrammel Imre, Kossuth-díjas keramikus művész tervezte, és a Zsolnay porcelángyár gyártotta, a Közönség Díj szobrát pedig az Ajka Kristály készítette.
A Gálaestet sikeréhez hozzájárultak: az MTV Rt., Csiki-Bege Autoplaza, a Fiat Panda típusú nyereményautó felajánlásával, továbbá a KAVOSZ Rt., Klub Rádió, Napi Ász, Magyar Nemzet, Metro, Népszava, Világgazdaság, Népszabadság, Rádió Taxi, és az Oázis kertészet. A nyereményautót közjegyző jelenlétében sorsolták ki azok között, akik eltalálták a Közönség Díjast.
Előzmény
Prima Primissima Díj 2005
(2005. december 08.)