ZAVAROS IDŐK
ó, már bánom bűnömet,
hogy Istennel szegültem szembe.”
A darab szerzője a kortárs ukrán-orosz színházi élet egyik különleges, költői hangvételű alkotója, a drámaíróként, rendezőként, színházi teoretikusként is ismert Klim, azaz Volodimir Klimenko.
A Zavaros idők című drámájában Oroszország történelmének egyik legvitatottabb korszakát, a „Szmuta”, vagyis „zavaros idők” periódusát villantja fel, amely Rettegett Iván halálát követően alapjaiban rengette meg az orosz államiságot a 17. század elején. E két évtized alatt az orosz társadalmat számos természeti csapás mellett önjelölt trónbitorlók feltűnése, külső hatalmak támadásai, polgárháború és súlyos politikai-gazdasági válság zilálta szét. E korszak emblematikus figurájaként jelenik meg Borisz Godunov, akit később tragikus történelmi alakként ábrázol Puskin ismert színműve, illetve Muszorgszkij híres operája is.
A Zavaros idők egy mélyreható, történelmi és pszichológiai dráma, amely az igazságkeresés filozofikus hangvételű dialógusain keresztül mutatja be a konfliktus főbb szereplőinek belső motivációit és cselekedeteik sorsszerűségét, szembeállítva egymással a történésekről alkotott eltérő, párhuzamos látásmódokat. A dráma legfőbb kérdése – létezik-e egyetlen, objektív igazság? A kiélezett történelmi helyzetekben meddig terjed az egyéni cselekvés lehetősége és felelőssége? Milyen következményekkel jár, ha valaki szembeszáll a sorssal?
Vlad Troickij rendező az ukrajnai kulturális élet elismert, sokoldalú művésze, a Dakh Kortárs Művészeti Központ alapító-igazgatója, a Gogolfest művészeti vezetője, a Dakhabrakha és Dakh Daughters zenei együttesek létrehozója. A magyar közönség már számos színpadi munkájával találkozhatott Magyarországon, többek közt a Vörösmarty Színházban, a Csokonai Színházban és a Bárkán, illetve társulatával többször is vendégszerepelt a Nemzetiben a Madách Nemzetközi Színházi Találkozón, legutóbb 2022 tavaszán, az Ukrán tűz című koncert-színházi előadással.