Énekek éneke MITEM
„Az Énekek éneke két, egymástól teljesen különböző, de valamilyen módon mégis egymással érintkező költői univerzum összeolvadásából született. Fray Luis de León misztikus költészetének látomásos és erotikus fuvallata ortíz Echagüe figuráin keresztül szólal meg, és együtt mintegy az időn és téren túlra visznek bennünket.
A vetítések és a színészek alakítása a tükrök végtelen játékával különböző dimenziókban helyeződnek egymásra: színészek, akik más időkből származó képekkel beszélgetnek, élettelen lényekkel, akik távozásukkor hiányuk hiányát hagyják a fényképeken; fényképek, amelyek egymással beszélgetnek... mindezt csendes, sejtelmes zene kíséretében, a versekkel együtt a nézőt valamiféle spirituális állapotba repíti...” – vallja a rendező, Ignacio García a kortárs spanyol színház meghatározó alakja, az Almagrói Nemzetközi Klasszikus Színházi Fesztivál igazgatója.
A spanyol múzeum 2015-ös megnyitásától kezdve szervez összművészeti alkotói rezidenciaprogramokat. Ezekre különböző művészeket hívnak meg, hogy a múzeum építészeti tere, gyűjteményei által inspirálva hozzanak létre egy produkciót. Egyúttal arra is felkérik őket, hogy kapcsolódjanak be az egyetemi közösségbe, a hallgatók és a kutatók munkájába. Mindezeket az inspirációkat összegyűjtve és átalakítva új művészeti alkotás születik.
Ignacio García először 2020. februárjában látogatott el a Navarrai Egyetemi Múzeum Fotográfiai Archívumába. E gyűjtemény részét képezik, José ortiz Echagüe észak-afrikai fényképei, amelyeket a rendező Fray Luis de León költeményeivel társított. Az előadást mindig az adott helyszínre adaptálják, a befogadó tér videóképeivel.