Álszentek összeesküvése
Bulgakov remekműve XIV. Lajos korában játszódik a Comédie Française termeiben, a királyi palotában és egy titkos szervezet, az Igazhitűek Társaságának rejtekhelyén. Jean-Baptiste Poquelin, vagyis Molière, a történet főszereplője. A sikerei csúcsára érkezett drámaíró-színész, az uralkodó pártfogoltja szerelemre lobban fiatal színésznője, Armande Béjart iránt. Ez a kapcsolat lesz az apropója azoknak az intrikáknak, amelyek eredményeként Molière kegyvesztetté válik. Bulgakov színműve a függés drámája – szokták mondani (s jó, ha tudjuk: Bulgakov a sztálini terror idején írta az Álszentek összeesküvését, halálos fenyegetettségben).
Mikor szabad egy művész? Mit fogadhat el a hatalomtól? S ha elfogad pártfogasát, támogatást, amely nélkül nem teljesíthetné ki tehetségét, máris szolgává züllik, művészete pedig a hatalom dicsőítésévé alacsonyul? Mi a siker? S aki sikeres, annak irigyei mi mindenre képesek? Moliére szertelen tehetség volt, Armande Béjart ellenállhatatlan szépség, ez elég ok az irigyek számára. A tehetség és a hatalom ellentéte fel nem oldható. A napkirályok és zsenik barátsága pedig tiszavirág életű. Mert az egyik a szabadságot, a másik a hatalmat képviseli.
A szlovák Martin Huba már többször rendezett a Jókai Színházban, a III. Richárd a 2013-as POSZT versenyprogramjában szerepelt.
Mihail Bulgakov: Álszentek összeesküvése
október 30. – 19 óra
nagyszínpad