After the Fall Felolvasószínház
Az „After the Fall“ a Goethe Intézet színházi projektje, amelyben több mint egy tucat európai ország drámaírói vizsgálják egy-egy új dráma keretében, hogyan hatott hazájukra és kultúrájukra a berlini fal leomlása. A Goethe Intézet 15 európai ország színházaival együttműködve választotta ki a drámaírókat, közöttük olyan ismert szerzőket, mint az angol April DeAngelis vagy a lengyel Andrzej Stasiuk, de számos ígéretes tehetséget is, mint a moldáviai Nicoleta Esinencu vagy a berlini Dirk Laucke. Az elkészült darabokat a helyi színházak – egyebek között a londoni Royal Court, a krakkói Stary Teatr és a belgrádi Jugoszláv Drámai Színház – mutatják be.
Magyarországon a projektvezető dramaturg, Merényi Anna ötlete alapján drámaíró műhely foglalkozik a témával. A harminckét jelentkezőből az első egyhetes műhelymunkára tizennégy jelöltet válogatott be a kurzusvezető tanár, Márton László és a projektvezető, ez a szám az első megírt felvonás alapján hétre csökkent a második fordulóra. A felolvasást megelőző tíz napban már csak a három-négy legígéretesebb fiatal tehetség szövegeivel foglalkozik a workshop.
A január 30-i felolvasó színházi esten vagy a kiemelkedően legjobb művet vagy a három legjobb dráma egy-egy felvonását hallhatják majd nézőink a Nemzeti Színház színészeinek tolmácsolásában. Magyarországon egyedülálló módon a színészek már a második héttől aktívan részt vesznek a munkában: így nem csak tanári, hanem színészi segítséggel, valós színházi próbahelyzetben hallhatják viszont szövegüket a jelöltek, s a tanulságokat beépíthetik a következő szövegváltozatba.
Magyarországon nincs intézményesen rendszeresített drámaíróképzés, noha nagy szükség lenne ifjú tehetségekre és új hangokra.
A Goethe Intézet, a Nemzeti Színház és a PanoDráma közös kezdeményezésének célja ismeretlen, fiatal drámaírók felfedezése. Az ő születésüknél bábáskodhat az, aki január 30-án ellátogat a Gobbi Hilda Színpadra.