Selmeczi György, a Nemzeti Színház zenei vezetője, 1952-ben született Kolozsváron. Tanulmányait szülővárosában, öt éves korában kezdte, majd Bukarestben, Budapesten és Párizsban tanult. A magyar zenei élet egyik legérdekesebb személyisége, sokoldalú, all round-muzsikus, aki a zene csaknem minden ágában otthonos és aktív.
Tanulmányai befejeztével különböző színházakban működött, zenei vezetőként, karmesterként vagy zeneigazgatóként. Számos színpadi és filmzenét komponált. Megalapította és vezette a Miskolci Új Zenei Műhelyt, a Camerata Transsylvanicát, a Budapesti Kamaraoperát, a Mérték Egyesületet és az Auris Társulatot. Karmesterként és zongoristaként több száz kortárs zenemű bemutatása fűződik a nevéhez. Később érdeklődése az opera-műfaj felé fordul. 1990 óta a kolozsvári Magyar Opera állandó vendégkarmestere, 1994 óta pedig opera-rendezőként is működik.
Koncertezik Európa-szerte, számos lemezt, televíziós zenei filmsorozatot készített. Két ízben nyerte el a legjobb Filmzene díját, három alkalommal az Artisjus elismerését új művek bemutatásáért. Erkel díjas.
Főbb művei:
A szirén, Spiritiszták - opera; Diótörő herceg - zenés játék; Svejk vagyok, A három testőr - musical; A haza gyermekei - balett; A Tisza - oratórium; Rekviem; Három zenekari darab; Két zenekari darab; Cantici da chiesa - tíz szólókantáta; Sanctuarium - kantáta-ciklus; öt mise; négy vonósnégyes; kórusművek; zongoraművek; dalok. Zenekarra dolgozta át és hangszerelte Liszt késői zongoraműveit, mely Liszt: Late works (BMC CD 060) címmel 2002-ben jelent meg.