Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800
Vissza a hírekhez

Nagyhét a Nemzeti Színházban

Csíksomlyói passió

A passió – Jézus kínszenvedésének és halálának története – nemcsak a templomi szertartásokból ismert. Zeneszerzők, képzőművészek, drámaírók film- és színházi rendezők közül is nagyon sokan feldolgozták már ezt a témát. A Nemzeti Színházban az idei nagyhéten három alkalommal is láthatja a közönség a Csíksomlyói passió című előadást.

A XVIII. századi ferences iskoladrámák és Szőcs Géza Passió című műve alapján készült Csíksomlyói passió premierje 2017. március 10-én volt a Nemzetiben. A Vidnyánszky Attila által rendezett, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes közreműködésével született kőszínházi előadással később több szakrális helyszínen is vendégszerepeltek Az első és talán a legnevezetesebb vendégjáték a 2018. augusztus 18-án Csíksomlyón tartott szabadtéri bemutató volt. Akkor 25 ezer néző gyűlt össze a pünkösdi búcsúk helyszíneként ismert Nyeregben, és a Duna Televíziónak köszönhetően százezrek láthatták ezt a passiót. Az eseményről az Magyar Művészeti Akadémia Kiadó képekkel gazdagon illusztrált könyvet jelentetett meg Csíksomlyói passió – Egy színházi előadás zarándokútja címmel.

A csíksomlyói siker után 2019-ben az esztergomi bazilika előtti téren, 2021-ben a debreceni református nagytemplom előtt mutatták be a drámát. Ezzel az előadással vendégszerepelt a társulat 2022. augusztus 20-án, a magyar államalapítás ünnepén a Kolozsvári Állami Magyar Színházban is. „A közönség száma és a visszajelzések évről évre megerősítenek bennünket abban, hogy ez az előadás – nem csak számunkra – több mint egy színházi produkció: a hitélmény megújítását szolgálja” – fogalmazta meg a kolozsvári vendégjáték előtt Vidnyánszky Attila Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező.

Legközelebb április 16-án, szerdán este 7 órától, másnap ugyanott délután 3-tól és este 7-től a budapesti Nemzeti Színház nagyszínpadán láthatjuk a Csíksomlyói passió című előadást.

 

Mennyei szép rózsa

Fabók Mancsi Bábszínháza a Szűzanya életéről szóló misztériumjátékkal vendégszerepel az idei nagyhéten a Nemzeti Színházban. Az előadás címe, Mennyei szép rózsa – Mária misztérium az ismert egyházi énekből származik. „Ó, áldott Szűzanya Ó, áldott Szűzanya, mennyei szép rózsa, boldog mennyországnak drága gyöngyvirága, bűnösöknek édes szószólója…” De elhangzik az előadás során a régi magyar himnuszként ismert  „Boldogasszony anyánk…” kezdetű ének, és megható az is, ahogy például utolsó vacsorát idéző jelentben felcsendül  az ,,Akkor jussak az eszedbe…” kezdetű népdal átirata.

A misztériumjátékban archaikus népi imádságok, egyházi énekek és legendák idézik meg a Szűzanya alakját. A szervezők 12 évnél idősebbeknek ajánlják az előadást. A színpadi játék alkotói és előadói: Navratil Andrea Liszt Ferenc-díjas népdalénekes, Fabók Mariann Blattner Géza-díjas bábművész, Keresztes Nagy Árpád és Fejér Simon Pál népzenészek. A műsornaptár szerint április 16-án, szerdán délután 3-tól és este 6-tól, másnap este 6-tól tartanak előadást a Nemzeti Színház Gobbi Hilda színpadán.

Nagyhét a Nemzeti Színházban

Dramatizált Biblia

Különleges előadás lesz a négy evangélium élő, rádiójáték-szerű előadása a Nemzeti Színház Kaszás Attila termében. Április 16-án, szerdán délután 3-tól Máté, este 7-től Márk evangéliumát, másnap délután 3-tól Lukács este 7-től János evangéliumát adja elő a Dramatizált Biblia Társulatának színészei, valamint Zámbori Soma producer, színművész, rendező, Arany Tamás zeneszerző, színművész, Háda János színművész, rendező, Juhász Levente zeneszerző, Derzsi György zeneszerző, Gável Gellért és Gável András zeneszerzők,Szabó Balázs zeneszerző, Tihana Nikolic zeneszerző, énekművész.

A művészek a korábbi – az interneten elérhető – hangfelvételeikkel is azt a célt igyekeznek szolgálni, hogy minél többen, minél jobban megismerjék a Szentírást. A mostani, színház változatot szintén ezért ajánlják a nézőknek.

„Mivel a mai rohanó világban sokan keresik és igénylik az elérhető színvonalas lelki útmutatást az Szentírásból, ebben a formában ez egy egyedülálló lehetőség erre húsvét előtt. A dramatizálásnak köszönhetően azoknak is könnyebb lesz megismerni és megérteni az Igét, akik valamiért távol tartották eddig magukat tőle. A fejezeteket zenével, atmoszféra hangok létrehozásával színesítjük, így a színművészek által eljátszott és hangban megjelenített karakterek mélyebb hatással lesznek kicsikre és nagyokra egyaránt” – fogalmazták meg a szervezők.

Az előadásokhoz a Magyar Bibliatársulat által 2014-ben kiadott Bibliát, illetve Simon Tamás László Újszövetség-fordítását használják. Elsősorban 10 évnél idősebb nézőknek ajánlják.

 

Filip Gabriella

Keresztény Élet

(2025. április 07.)