Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800
Vissza a hírekhez

Holokauszt 80 Emlékév

Immár második alkalommal mutatkozott be a Nemzeti Színház Kaszás Attila termében a Kazán István Kamaraszínház

Az est első részében Tadeusz Borowski Auschwitzi Napló című monodrámáját láthatták a nézők Kovács Molnár József előadásában, Kriszt László rendezésében, a második részben pedig  A túlélés dallamai címmel autentikus zsidó liturgikus dalok hangoztak el Rosenfeld Dániel (kántor), Asztalos Rita, Horváth József és Schum József előadásában.  Az előadás előtt Németh Szilárd István kormánybiztos, a FIDESZ alelnöke köszöntötte a megjelenteket, Prof. Dr. Grósz Andor dandártábornokot a MAZSIHISZ elnökét a Miniszterelnökség, a minisztériumok, a diplomáciai testületek képviseleteit, a holokauszt túlélőket, az Embermentők leszármazottjait.

Ezt követően Rosenfeld Dániel Imre főkántor, a Kazán István Kamaraszínház művészeti menedzsere és egyben a rendezvény szervezője egy áldással köszönte meg a Mindenhatónak, hogy megérhettük ezt a mai napot, majd a magyarul és héberül elmondott gyászima után megfújta a Sófárt a holokausztban elpusztított 6 millió mártír emlékére.

 

 

„ Az emlékezés a túlélés egyik záloga. A kultúra, a zene , a nyelv jelentősége ebben felbecsülhetetlen , hiszen nemzedékeken keresztül életben tart egy népet ” - mondta az előadás után Kozma András, a Nemzeti  Színház dramaturgja. „ Számunkra mindig különleges és fontos alkalom, amikor olyan kultúrákkal találkozunk, illetve olyan kultúrákat tudunk megmutatni a magyar közönségnek, amelyek több évezredes, nagyon mély és messzire mutató hagyománnyal bírnak. Öröm a Nemzeti Színház számára, hogy teret adhatott ennek a fontos megemlékezésnek. Az Ávinu Trió koncertje az est második részében,  az ősi és ugyanakkor modern zsidó zene, az összetett, izgalmas, életigenlő dallamok  bennünket is arra inspirálnak , hogy szeressük az életet és folytassuk tovább  a közös nagy kulturális együttélést. És próbáljunk meg egy olyan jövőt építeni együtt, ahol nem történhetnek meg olyan szörnyűségek, amelyek 80 évvel ezelőtt az emberiséget sújtották.” (Kozma András)

 

 

Ami még különlegesebbé tette az estét -folytatta a dramaturg- az az első részben bemutatott  monodráma  volt. „ Azt mondták rólam, én csak egy holokauszt író vagyok. Csak Auschwitzról tudok naplókat írni. Pedig az életről írtam, arról az életről, ami nekem és a nemzedékemnek jutott.”  –írta a monodráma lengyel szerzője Tadeusz Borowski , akit a  magyar Nobel-díjas Kertész Imre is megemlített, amikor átvette a legmagasabb  irodalmi elismerést. Kozma András arról is beszélt , hogy  a Nemzeti Színház Radnóti Miklós halálának 80. évfordulójára mutatta be és játssza folyamatosan  az Ázott hajában hét halott bogár című előadást .

 

 

A továbbiakban beszédet mondott Prof. Dr. Grósz Andor dandártábornok a MAZSIHISZ elnöke, megköszönve a Nemzeti Színháznak, hogy befogadta az előadást. 

(2024. november 22.)