Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800
Vissza a hírekhez

2025. május 21-22., 17–18:45 között, Nemzeti Színház, Hajóorr

Oroszlántánc és kungfu, kézműves- és gasztronómiai bemutatók

Kídérő programok a Zhaojun utazása című kínai opera előadáshoz

2025. május 21-én és 22-én szerepel a MITEM programjában Zhaojun utazása címmel Kína egyik legrégebbi hagyományos operája. Mindkét napon az előadások előtt 17 órától a Hajóorrban látványos bemutatót kínálunk a közönségnek a kínai kultúra gazdag hagyományaiból, kézműves és gasztronómiai remekeiből.

►17:00 Oroszlántánc

Quanzhou egyedülálló kulturális örökséggel büszkélkedhet, melynek egyik kiemelkedő eleme a Zhongshi oroszlántánc. Ez a többszáz éves látványos előadás a harcművészetek és a Minnan népi kultúra ötvözete, melyben a jelmezt viselő oroszlánok ősi fegyverekkel harcolnak, a déli Shaolin Wuzuquan azaz „öt ősi boksz” szellemiségét idézve. Ez a harcművészet a kungfu és a Shaolin harcművészetek gazdag örökségéből táplálkozik, ötvözve a különböző harci stílusok technikáit és filozófiáit (5-6 perc).

►18:00 Bábszínház, utcaszínház

A "Xuansi-kuilei", ami selyem zsinóron függő bábot jelent, szintén a város egyik kulturális kincse, mely évszázadokra visszanyúló hagyományokkal rendelkezik. A közönség olyan rövid előadásokat tekinthet meg, mint  A kis szerzetes lemegy a hegyről (8 perc), mely egy lusta szerzetes kalandjait mutatja be egy hirtelen jött viharban és a Részeg Zhong Kui történetét (9 perc), aki egy csúnya, ám tehetséges tudós, aki a démonok elleni harcnak szenteli életét. Mindkét előadás a Quanzhou-i bábművészet helyi legendákra épülő humoros és egyben megható darabja. A bábszínház egyedi zenéje, a bábok finom kézműves kidolgozása és a zsinórok mesteri kezelése minden alkalommal ámulatba ejti a közönséget. 

 

►17:10-18:00 Kézműves műhelyek, gasztronómiai bemutatók

Gasztronómia (tea, rizsgombóc, Xunbu nők)

A Xunbu nők a délkelet-kínai Fujian tartomány három híres női halász csoportjának egyike. Felismerhetőek nagy szoknyás ingeikről, bő nadrágjaikról és virágokkal díszített hajtincseikről, amelyet egy Guzan nevű elefántcsont tűvel rögzítenek. Különleges öltözékükkel és szokásaikkal hívják fel magukra a figyelmet, ugyanakkor tengerhez való szoros kötődésük egyedi karaktert kölcsönöz a közösségnek. A Matsu tengeristennő tisztelete a mindennapjaik része, melynek csúcspontja a nagyszabású, színes felvonulás.

Quanzhou kulináris specialitásokkal is büszkélkedhet, ilyen például a Yuanxiao, ami egy mogyoróval, szezámmaggal vagy vörösbabbal töltött édes, ragacsos rizsgolyó, amelyet hagyományosan a holdhónap első 15 napján fogyasztanak. Ez az édesség a családi összetartozást és a boldogságot szimbolizálja. Egy másik kulináris különlegesség a Sárkányhajó Ünnepen fogyasztott húsos Zongzi azaz ragacsos rizsgombóc. A bambuszlevélbe csomagolt, sózott tojássárgával vagy gesztenyével töltött rizs egyik legfontosabb eleme az ünnepnek, készítése generációról generációra öröklődik.

Quanzhou emellett a Weixiangtang tömjén és a Oolong tea készítéséről is híres. A több mint negyed évszázados múlttal rendelkező tömjén manufaktúra természetes alapanyagokból, például agarfából és szantálfából, ősi technikákkal készíti egyedi illatait. Kifinomult és magával ragadó illata mellett terápiás hatása is van.

Az Oolong tea készítése is az ősi hagyományokat követi. Ez a Fujian tartományi Anxi-ból származó teafajta egyedülálló, félig erjesztett, orchideaszerű illata miatt különleges. A helyi teatermesztők mesteri tudással készítik, megőrizve a hagyományokat és a kiváló minőséget.

 

Kézművesség (porcelán, papírszövés, kőfaragás, hímzés és építészet)

A kínai Fujian tartomány a kézművesség fellegvárának is nevezhető, hiszen a különféle hagyományos mesterségek gazdag tárházát kínálja. 

Dehua, a híres porcelán főváros, a hófehér mázas porcelánjáról vált világhírűvé, mely a jáde finomságát és eleganciáját idézi. A város méltán büszke a 2015-ben elnyert Kerámiák Világfővárosa címre, melyet a porcelánkészítésben elért kimagasló eredményeinek köszönhet.

A Yongchun papírszövéses képek, amelyek először a Tang dinasztia elején jelentek meg, a kínai festészet és a szövés egyedülálló ötvözetét képviselik. A művészek aprólékos munkával festik, vágják, szövik és illesztik össze a rizspapír csíkokat, amelynek végül egy ködösnek tűnő, ám precíz képet varázsolnak a nézők szeme elé.

Hui'an, a „Kínai Kőfaragás Fővárosa” néven ismert, több mint ezeréves múltra tekint vissza. A helyi kézművesek tehetségét bizonyítják a neves nemzeti műemlékekben látható lenyűgöző alkotások, melyek a kőfaragás sokszínűségét tükrözik a kerek faragástól a domborműig.

Quanzhou otthont ad a lakkvonal szobrászatnak is, amely egy lakkból készült vonalak felhasználásával készült szobrászati technika, és amely szintén évezredekre visszanyúló népi kézműves hagyomány. A mesterek tungolaj, lakk és téglapor keverékéből gyúrnak finom lakkvonalakat, melyekkel gyönyörű és elegáns szobrokat formáznak.

A Quanzhou-i Jincang hímzés egy grosgrain szövetre aranyszínű szálakkal hímzett gyönyörű mintasorozat, ami domború hatást kelt. Ezt az értékes kézművességet a helyi mesterek mai napig őrzik és gyakorolják.

A Quanzhouból származó Minnan lakóház-építési technikák a palotaszerű Huanggongqi stílusban egyedülállóak Kínában. Az udvarok köré épült házak téglából, cserépből, kőből és fából készülnek, a tetejüket Yanweiji azaz fecskefarkú gerinc díszíti, a homlokzatokat pedig kő- és fafaragások ékesítik. Az építési technikák számos szakmára oszlanak, a kiállítás pedig a tégladíszítéseket és montázstechnikákat emeli ki.

(2025. május 18.)