Kiemelt jelentőségű vendégjátékra készül a Nemzeti Színház
A magyar drámairodalom egyik legnagyobb klasszikusa Bukarestben
A budapesti Nemzeti Színház 2025. április 9-én Katona József Bánk bán című drámáját mutatja be a bukaresti "I. L. Caragiale" Nemzeti Színház Ion Caramitru termében. Az előadás a két nemzeti színház közötti szoros együttműködés részeként valósul meg, és ennek keretében a bukaresti társulat májusban a budapesti MITEM fesztiválon is vendégszerepel.
Ez a különleges előadás nem csupán a két ország kulturális kapcsolatainak erősítésére szolgál, hanem egy olyan nagyszabású művészeti esemény is, amely látványos színpadi megoldásokkal és kiemelkedő színészi teljesítményekkel vonzza a közönséget.
A Bánk bán című előadás rendezője Vidnyánszky Attila, a budapesti Nemzeti Színház vezérigazgatója. Az előadás magyar nyelven, román felirattal lesz látható, így biztosítva, hogy mindkét nemzet közönsége élvezhesse a színházi élményt.
„Hatalmas jelentősége van annak, hogy a budapesti Nemzeti Színház előadása szerepel a bukaresti Nemzetiben, méghozzá egy olyan magyar klasszikussal, amely számunkra különleges jelentőséggel bír: a Bánk bán. A bukaresti és a budapesti Nemzeti között hosszú évek óta épül a kapcsolat, a bukarestiek már két alkalommal vendégszerepeltek a színházunk által szervezett Madách Nemzetközi Színházi Találkozón, a MITEM-en, és az idén is örömmel látjuk vendégül őket. Nagy öröm számunkra, hogy a két intézmény és a két ország közötti hídnak most a másik pillére is megszületik a Bánk bán vendégjátékával” – fogalmazott Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója és az előadás rendezője.
Katona József klasszikusa, a Bánk bán bukaresti bemutatója tehát nem csupán egy színházi produkció, hanem egy közös kulturális élmény is, amely hidat épít a magyar és román színházi világ között, és erősíti a két nemzet közötti művészeti kapcsolatokat.
„Sok éve foglalkozom már Katona József drámájával. Meggyőződésem, hogy a Bánk bán zseniális alkotás, a leginkább színpadra írt mű nagy klasszikusaink – Csongor és Tünde és Az ember tragédiája – közül. Ahogyan Shakespeare, Katona sem csak filozofál. A nézőből együttérzést, azonosulást, szeretetet, megvetést és gyűlöletet kiváltó szereplők sokaságát vonultatja fel. Ma is érvényes, magával ragadó, zsigerileg átélhető, végsőkig feszített konfliktusokból építi fel a drámai kompozíciót” – mondja Vidnyánszky Attila, a rendező. „Évezredes Kelet és Nyugat közé szorultságunk, köztes létünk életérzése, történelmi konfliktusaink örök ismétlődése, meg nem értettségünk és kibékíthetetlenségünk a világgal – sorjáznak a bennünket máig foglalkoztató kérdések, amiket a Bánk bán sorra felvet. De Katona nem válik didaktikussá, hanem a szerelem, a hűség, a csábítás, az árulás, a hazaszeretet, a hatalom, a politika megannyi szálából alkotott megrendítő történetet… És nekünk, magyaroknak megint újra kell gondolnunk a bennünket ezer éve feszítő kérdéseinket: megosztottságról, széthúzásról, gyűlöletről, amit nemzedékek nemzedékekre örökítenek.”
A bukaresti "I. L. Caragiale" Nemzeti Színház (TNB) több mint 170 éves múltra visszatekintő, kiemelkedő kulturális intézmény Romániában, az ország egyik leglátogatottabb színháza. A teátrum a főváros szívében, az Egyetem téren található, és célja, hogy kulturális agorává váljon, ahol a közönség aktívan részt vehet a kulturális életben.
A Nemzeti Színház társulata bízik abban, hogy a Bánk bán című magyar történelmi dráma előadásával sikerül elnyerni az I.L. Caragiale Teátrum román és magyar közönségének elismerését.
(2025. április 08.)