Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800
Vissza a hírekhez

FÉNYÚT - Zenés utazás Pilinszky János meséi alapján

Újhelyi Kinga Jászai Mari-díjas színésznő Fényút című családi koncertje Pilinszky János A nap születése, a Kalandozás a tükörben, az Aranymadár és az Ének a kőszívű királyról című meséit dolgozza fel. Pilinszky János a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője, számos jelentős díj tulajdonosa, így Baumgarten-díjas, József Attila-díjas és Kossuth-díjas művész. 1957-től kezdve gyermekeknek írt verses meséket, a koncerten megidézett művek ezeknek a sorát gyarapítja.

Újhelyi Kinga az erdélyi Sarmaságon született. Tanulmányait a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem színművész szakán végezte, 2006-tól a Csokonai Színház társulatának meghatározó tagja. Színházi munkái mellett számos zenés estjét és koncertjét láthatta már a hazai és határon túli közönség egyaránt. A Fényút koncert során elhangzó művek  hangszerelését Újhelyi Kinga és Dargó Gergely jegyzik.

 

Zeneszerzők:
Újhelyi Kinga - az MMA ösztöndíjasa
Fehérváry Lilla (A nap születése zeneszerzője)


Hangszerelés:
Dargó Gergely


Előadók:
Újhelyi Kinga – ének
Fehérváry Lilla – ének
Ágoston Béla – ének, fúvósok, steel-drum, hegedű
Dargó Gergely – ének, harmónika, cajón
Pusker János – ének, cselló


Hang:
Gyarmati Balázs


Grafika, animáció:
Szabó-Nyulász Melinda
Szarvas Ildikó
Horváth Mária
Csordás Eszter
Garai Panni
Tóth Olivér Artúr

 

::

 

A koncert ötletgazdája Újhelyi Annamária Kinga Jászai-díjas színművész, a Magyar Művészeti Akadémia Kutatóintézetének ösztöndíjasa. A költő három meséjét zenésítette meg: Kalandozások a tükörben, az Aranymadár és az Ének a kőszívű királyról címűeket, melyek megszólíthatnak gyerekeket, felnőtteket egyaránt. A megzenésített meséket Dargó Gergely közreműködésével hangszerelte. A nap születése c. mese zenei világa Fehérváry Lilla munkája.

  A négy mesében négy különböző történet bomlik ki: A nap születése egy teremtéstörténet, zenei értelemben a hang születése is egyben. A Kalandozás a tükörben egy kisfiú beavatás-története, vagy felnőtté-válás története, mely folyamatosan feszegeti a reális-irreális közötti vékony határvonal kérdését. Az Aranymadár klasszikus népmesei hagyományokra épülő beteljesülés-történet. Az Ének a kőszívű királyról pedig egy bűn-bűnhődés motívumán alapuló mese, a bibliai tékozló fiú története. E példázatokon keresztül egy teljes emberöltő négy fontos állomása elevenedik meg. A koncert látványvilágát részletgazdag, kreatív animációs- etüdök tarkítják.

     A mesékben folyamatosan jelen van a játék a fénnyel, a sötéttel, a hangokkal, a szavakkal és a Pilinszky költészetére oly jellemző paradoxonokkal. Ugyanakkor alapvető emberi-társadalmi kérdéseket is felvetnek: Mit jelent valójában a szabadság? Mit tehet az egyén az igazságtalansággal szemben? Hogyan működik a hatalom, hogyan hat vissza az egyénre? Milyen ketreceket építünk magunk és mások köré? Ezekről, és számos más kérdésről szeretnénk a közönséggel együtt gondolkodni és gondolkodtatni. Hisszük, hogy Pilinszky meséi olyan hamuban sült pogácsákat juttatnak kicsik és nagyok tarisznyájába, amelyek fontos táplálékok lehetnek egy életút során.

(2022. március 29.)