Vissza a hírekhez
371 csillag - Emlékezés a Roma Holocaust 70. évfordulójára
Elsősorban a tisztelet kultúrája segíthet abban, hogy ne ismétlődhessenek meg a roma holokauszthoz hasonló üldöztetések - mondta Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere szombaton, a roma ellenállás napja alkalmából, a Nemzeti Színházban tartott rendezvényen. A túlélők vallomásait is megidéző esemény az Auschwitz-Birkenau cigánylágerben 1944. május 16-án kitört lázadásnak, a náci megsemmisítő táborok egyik legnagyobb felkelésének és a roma holokauszt többszázezer elfeledett áldozatának állított emléket.
Snétberger Ferenc For my people című műve - a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével - zárta a roma holokausztra emlékező műsort.
Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter az Auschwitz-Birkenauban található cigány láger 71 évvel ezelőtti felkelésére emlékezve felidézte, a táborban 371 roma gyermek született, akiket "már az anyjuk méhében megbélyegzett egy őrült rendszer". Az ő megszületésük annak ellenére is az élet diadala volt a halál felett, hogy mindannyiukat elpusztították a táborban.
"De nemcsak az áldozatoknak tartozunk a szembenézéssel, hanem saját magunknak is, mert a népirtásokért viselt felelősség nem egyezik a hitleri Németországéval" - folytatta, majd Áder János köztársasági elnök korábbi nyilatkozatát idézve kiemelte, "ki kell mondanunk, hogy a magyar zsidók és a hazai cigányság tragikus meghurcoltatásában a magyar állam számos képviselője, megannyi cinkos propagandistája, náci szellemiségű tisztségviselője, csendőre, nyilas különítményesei is tevékenyen részt vettek, ami az akkor állam szégyene is".
Balog Zoltán szerint fel kell tenni a kérdést, hogy az elmúlt negyed században mennyit tettek a cigány és nem cigány magyarok, hogy újra egymásra találjanak az igazságban, a gyászban és a szembenézésben. Bölcsességre van szükség, hogy az áldozatok utódai, a magyarországi romák ne maradjanak pusztán áldozatok, hanem felfedezzék magukban az erőt és kezükbe vegyék sorsukat - mondta.
A tárcavezető szerint ebben mindenkinek van felelőssége, de annak nagyobb, akinek több eszköz áll rendelkezésére.
A többségi társadalomnak, azon belül is az állam képviselőinek kiemelten feladata, hogy gondoskodjanak arról, ne ismétlődhessen meg a romák üldöztetése. A roma közösség felelőssége pedig - a magyaréhoz hasonlóan -, hogy elutasítsa azt a fatalizmust, amely a történelem legaljára helyezi - fejtette ki a kabinet képviselője.
Balog Zoltán emellett szólt arról is, hogy az emlékezés pillanatában sem szabad eltagadni, hogy "mai is súlyos gondok vannak a roma-magyar együttélésben". "Ezen csak úgy segíthetünk, ha együtt tanulunk, együtt dolgozunk, együtt élünk, együtt gondolkodunk" - fogalmazott, aláhúzva, hogy a kormány ezért tette kötelezővé a magyarországi cigányság történelmének és kultúrájának oktatását a nemzeti alaptantervben.
"Ma is legyőzhetőek azok, akik cigányellenes jelszavakkal gyűjtenek maguknak szavazatokat és közben cukiságkampány mögé bújnak" - fogalmazott a miniszter, hozzátéve, ehhez azonban több kell, mint "visszakiabálni", helyette jó iskolák, munkahelyek, korrupciómentes roma politika, de leginkább korrupciómentes magyar politika kell.
Balog Zoltán beszéde elején megkövette azokat, akiket - mint fogalmazott - egy tavaly augusztusi interjújában a deportálásról, roma holokausztról mondott rossz mondataival megbántott. A politikus tavaly a Kossuth Rádiónak nyilatkozva arról beszélt, hogy Magyarországról nem, csak Ausztriából deportáltak romákat.
"Amit erről mondtam, sem a történelmi tényeknek, sem az áldozatok iránti tiszteletnek nem felel meg" - mondta, majd hozzátette: "tanultam belőle és köszönöm azoknak, akik nem ültek fel a hisztériának és elfogadták, hogy egy közéleti ember is tévedhet és tanulhat".
"Rám számíthatnak és én is számítok minden jóakaratú cigány emberre Magyarországon" - zárta beszédét az emberi erőforrások minisztere.
Közreműködők:
Törőcsik Mari
Für Anikó
Nyári Oszkár
Szegedi Dezső
Söptei Andrea
Kalla Éva
Rozs Tamás
Szirtes Edina Mókus
Snétberger Ferenc és a Liszt Ferenc Kamarazenekar
Geszti Petra és György Andrea
100 tagú cigányzenekar
Romano Glaszo
Kanizsa Csillagai
Romano Teatro
Boda Péter
Für Anikó
Nyári Oszkár
Szegedi Dezső
Söptei Andrea
Kalla Éva
Rozs Tamás
Szirtes Edina Mókus
Snétberger Ferenc és a Liszt Ferenc Kamarazenekar
Geszti Petra és György Andrea
100 tagú cigányzenekar
Romano Glaszo
Kanizsa Csillagai
Romano Teatro
Boda Péter
Május 16., 17 óra - Nagyszínpad
A belépés díjtalan, korlátozott számban jegyek rendelhetők
a következő e-mail címen: jegy@nemzetiszinhaz.hu
A rendezvény fővédnökei:
Balog Zoltán, emberi erőforrás miniszter
Romani Rose, a Német Szintik és Romák Központi Tanácsának elnöke
Támogatók:
Emberi Erőforrások Minisztériuma- Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság
Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkóztatásért Felelős Államtitkárság,
Romano Instituto Alapítvány,
Romédia Alapítvány,
Roma Sajtóközpont,
Amenca Csoport,
Roma Sajtóközpont,
Amenca Csoport,
Ide Tartozunk Csoport
-
További képek a rendezvényről a galériában az oldal tetején
Balog Zoltán beszédét az MTI tudósítása alapján idéztük
(2015. május 17.)