Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800
Vissza a hírekhez

Együttműködési megállapodás a Csokonai Színház, a Kaposvári Egyetem és a Nemzeti Színház között

Számunkra kiemelten fontos, mondták a színházak vezetői, hogy közvetlen szakmai kapcsolatot tartsunk fenn azokkal a műhelyekkel, oktatási intézményekkel, amelyekben a színházművészet leendői alkotóit képzik. A most aláírt megállapodás szerint a Kaposvári Egyetem színész növendékei szerepeket kaphatnak a Nemzeti Színház és a Csokonai Színház előadásaiban, ahogy a mozgókép szakos valamint látványtervező fiatalok is bekapcsolódhatnak a két színház alkotói folyamataiba.

A Nemzetiben most készülő János vitézben például másodéves kaposvári diákok szerepelnek, az előadás plakátterveit pedig a Művészeti Kar vizuális intézetének hallgatói készítették. Ezekből választottuk ki az alábbit, az előadás hivatalos plakátját.


Dr. Balvin Nándor és diákja, a nyertes plakátot tervező Fodor Katalin

A jól sikerült tervekből és a hallgatók más munkáiból kiállítás is nyílt a színházban, nézőink a büfé előterében láthatják a grafikákat, fotókat, festményeket.

A jövőben a Csokonai Színház is szorosabbra fűzi kapcsolatait a Kaposvári Egyetemmel. Az együttműködés jegyében négy kaposvári diák tölti most gyakorlati idejét Debrecenben.  A Csokonai Színház Novemberi éj és Antigoné című produkcióiban szerepelnek. A színház helyettes vezetője, Gemza Péter pedig tanárként vesz részt az Egyetem Művészeti Karának munkájában.

A sajtótájékoztató résztvevői:



Dr. Balvin Nándor egyetemi tanár, Fodor Katalin hallgató, Ráckevei Anna a Csokonai Színház igazgatója, Vidnyánszky Attila a Nemzeti Színház főigazgatója, Dr. Lieber Erzsébet a Kaposvári Egyetem Művészeti Karának dékánja, Prof. Dr. Szávai Ferenc, a Kaposvári Egyetem rektora, Vas Judit Gigi és Kovács András a Kaposvári Egyetem színművész hallgatói.

---

Budapest, 2014. február 20., csütörtök (MTI)

Együttműködési megállapodást kötött a budapesti Nemzeti Színház és a debreceni Csokonai Nemzeti Színház a Kaposvári Egyetemmel.

    Az intézmények vezetői által csütörtökön Budapesten aláírt együttműködési megállapodás keretében a Kaposvári Egyetem művészeti karának hallgatói - látványtervezők, mozgóképszakos és színészhallgatók - lehetőséget kapnak arra, hogy tanulmányaik mellett a gyakorlatban is kipróbálják tudásukat a két teátrum munkájába bekapcsolódva.

    Szávai Ferenc, az egyetem rektora elmondta: az együttműködés arról szól, hogy a hallgatók az alkotófolyamatban minél korábban részt tudjanak venni. Az egyetem szerkezet-átalakításon van túl, a koncepció része az is, hogy együtt szerepeljenek a színházi képzésben azok a szakmák, amelyek egy produkció létrehozásához szükségesek, és az is, hogy a nemzetköziség minél erőteljesebben jelen legyen.

   Kiemelte: Vidnyánszky Attila az egyetem művészeti karán intézetigazgatóként, majd rektorhelyettesként folytatta az átalakítást. "Ez a munka elkezdődött, és remélem, hogy nagyon hosszú ideig tartani fog Kaposváron" - mondta a rektor, emlékeztetve arra, hogy Kaposvár valamikor legendás volt, és hisznek abban, hogy újra az lehet.

    Vidnyánszky Attila, a budapesti Nemzeti Színház igazgatója elmondta: az egyetemmel való együttgondolkodás két éve indult, az átalakításnak három fő iránya van. Ezek között az első, hogy szoros együttműködést alakítanak ki egy-egy évfolyam és egy-egy színház között.

    Közölte, hogy a kaposvári, a debreceni és a budapesti teátrum mellett a veszprémi színház is együttműködik a jövőben az egyetemmel. "Eperjes Károly Oberfrank Pállal közösen indítja majd az új színművészeti osztályt" - mondta az igazgató, hozzátéve, hogy a kecskeméti színház is jelezte, szeretne műhelyként belépni ebbe a rendszerbe.

    Beszélt arról is, hogy évadonként egy olyan produkciót terveznek, amelynek létrehozásába nemcsak a színészhallgatók, hanem az egész művészeti kar bekapcsolódhat. A Nemzeti Színházban az együttműködés első lépcsőjeként a Vidnyánszky Attila rendezésében készülő János vitéz című előadásban másodéves kaposvári színészhallgatók szerepelnek, a produkció plakátterveit a művészeti kar vizuális intézetének hallgatói nyújtották be, és azok közül választotta ki a színház a nyertes alkotást. A darabot március 7-én mutatja be a teátrum.

    Az átalakítás másik irányaként a komplex képzés megvalósítását jelölte meg Vidnyánszky Attila. A cél, hogy ne önmagában színész, hanem komplex osztályok induljanak, amelyekben együtt tanul a díszlet- és jelmeztervező, a dramaturg és a rendező - szögezte le az igazgató.

    Harmadik irányként a nemzetköziséget említette. Mint mondta, az első évfolyam a napokban a Moszkvai Művész Színházba látogathatott el. "Viktor Rizsakov, a színház rendezője fogadja őket, a legjobb tanárok foglalkoznak velük, esténként pedig előadásokat néznek" - közölte az igazgató, megemlítve, hogy a másodéves hallgatókat Szentpétervárra várják május végére, a kaposvári egyetem pedig a nyáron már harmadszorra szervezi meg a nemzetközi diáktalálkozóját.

    Ráckevei Anna, debreceni Csokonai Nemzeti Színház igazgatója arról beszélt, hogy a teátrum régóta együttműködik a város művészeti iskoláival, a színművészeti egyetemistákat is örömmel fogadják. Négy kaposvári diák tölti jelenleg gyakorlati idejét a debreceni színházban, az egyetem hallgatói két produkcióban is részt vesznek. A diákok a Novemberi éj és az Antigoné című előadásban dolgoznak, Gemza Péter koreográfus, rendező, a teátrum igazgató-helyettese, művészeti vezetője pedig tanárként van jelen az egyetem művészeti karának munkájában.

kut \ gpz \ pmg

MTI

(2014. február 20.)