Vissza a hírekhez
Az ügynök halála - közös bemutató a Tháliában
Belepislantottam a példányodba, látom, te is rajzolgatsz a próbaszünetekben. Csak nem totemoszlopot tervezel?Majdnem, csak ez kisebb. A Czillei és a Hunyadiakban rászoktam a botfaragásra. Azt a botot, amit nálam látsz a darabban, én faragtam. Most tervezgetek egy újat. Nagyon jó elfoglaltság, előhozni a fából, ami benne van
Hasonlatos a színészmesterséghez, ott is elő kell varázsolni a szerző szövegéből a lelket. Ebben akkor egy húron pendültök Alföldi Róberttal. Olvastam róla, hogy ő is telerajzolja a példányait. A próbákon is ekkora az összhang?Igen, úgy érzem. A próbákat nagyon élvezem. Tudjuk, hogy a Robi mindig kitalál valamit a darabokhoz. Úgy érzem, hogy most is nagyon jó érzékkel hozta elő a darab ma érvényes mondandóját.
Az Ügynök halála persze egy olyan darab, ami örökösen érvényes, de manapság talán különösen erősen képes szólni.Ez így van. Ha valaki meghaladja a negyvenedik, ötvenedik évét, bizony könnyen olyan helyzetbe kerülhet, mintha ő már nem is lenne, hogy nem számít. Nálunk mostanában alakult így az élet. De ugyanilyen erős a darab másik rétege is, a szülők és gyerekek viszonyáról. Amikor valakinek nem sikerül az élete, vagy nem úgy sikerül, ahogy szerette volna, és megpróbálja a saját vágyait ráerőlteti a gyerekekre - mindenáron. És, ahogy a darabban is, bár a gyerek megpróbál az öreg kedvében járni, mégis az állandó vitákban, veszekedésekben a kapcsolatuk olyanná válik, mintha ellenségek volnának. Aztán persze mindkettőjük számára kiderül, hogy valójában túlságosan is szeretik egymást, de már későn. Ebből következik a tragédia. Az öreg a lehető legrosszabbra szánja el magát, de ez az ő fejében mégis a jó megoldás: segíteni, bármilyen áron, hogy a család föl tudjon emelkedni.
Sokan lesznek a nézőtéren, akik Willy Loman életét élikÚgy érzem, hogy igen.
És te, sikeres művészként, találsz kapcsolódási pontokat Willy életével?Hogyne. Az öreg erőszakosságát leszámítva, nagyon is sokat. Hiszen ma már pontosan átérzem a szüleim helyzetét, látom és érzem a közvetlen környezetemben is ugyanezt a problémát. Nevezzük nevén: a kiszolgáltatottságot. Benne van a zsigereinkben, mindannyian érezzük, vagy érezni fogjuk. Én rettenetesen boldog vagyok, hogy még játszhatok, hogy eljátszhatom, milyen, amikor már nem játszhat az ember.
Lehet, hogy egy szerepálmod teljesül most?
(2004. szeptember 29.)