Nemzeti Most Magazin Ugrás a tartalomhoz
1095 Budapest, Bajor Gizi park 1. +361/476-6800

JEGYPÉNZTÁRUNK ÜNNEPI NYITVATARTÁSA: 
December 21-22-23-án, valamint december 27 és 30 között 10.00-18:00 óráig. December 24-25-26-án, december 31-én és január 1-én zárva.

Helmut Stürmer

Díszlettervező

A Faust című előadás díszlettervezője, Helmut Stürmer több mint négy évtizedes pályafutása során mintegy kétszáz színházi eladáshoz, számtalan operához, és játékfilmekhez tervezett díszletet és jelmezt. Olyan világhírű rendezők munkatársa, mint Liviu Ciulei, Lucian Pintilie, Silviu Purcărete, Tompa Gábor és Vlad Mugur. A többi között megkapta a Fine Artists Union díját, a román színházi szövetség, az UNITER életműdíját, a kolozsvári TIFF nemzetközi filmfesztivál Életműdíját. Magyarországon kitüntették a Kritikusok Díjával a Katona József Színház Shakespeare: Troilus és Cressida (rendező: Silviu Purcărete) eladásának díszletéért és jelmezéért, ugyanezért a POSZT-on is díjat kapott, majd 2012-ben Molière: Scapin, a szemfényvesztő (rendező: Silviu Purcărete) eladás díszletéért lett a legjobb díszlettervező szintén a POSZT-on. Legutóbb 2014-ben a Nemzeti Színháznak tervezte meg Shakespeare: Ahogy tetszik (rendező: Silviu Purcărete) előadásának díszletét. A Magyar Állami Operaház, az Eötvös Péter: A szerelemről és más démonokról című operájának is ő a látványtervezője.

Helmut Stürmer 1968–74 között kezdte pályafutását Románia „kulturális tavaszának” idején, amikor a fiatal rendezők elindították a román színház- és filmművészet későbbi világhódító útjára. Az  újítást azonban nem sokáig tűrte a szocialista diktatúra, hamarosan elkezdték betiltani az eladásokat, melynek hatására sok jelentős művész az emigrációt választotta. A fiatal Helmut Stürmer Némteországba ment, ahol 1977 óta él. „Ha elmész valahonnan, nyitottá kell váljál más kultúrákra, más tapasztalatokra, de mindig csak nyerhetsz, ha felégeted magad mögött a hidakat. Nyersz és veszítesz ugyanakkor, hogy később visszatérj és újra megépítsd a hidat.” – mondja egy interjúban. A német színházművészetet jól ismerte, már Romániából figyelemmel kísérte, és 1977 előtt is dolgozott nyugatnémet színházakban Liviu Ciulei és David Esrig rendezők alkotótársaként. Németországban találkozott újra azzal a román rendezővel, aki „színházi családjának” egyik legfontosabb tagja lett: Vlad Mugurral. „Szerencsés vagyok, mert találkoztam két nagy rendezővel életemben. Mély barátságomnak Vlad Mugurral a halála vetett végett, és Silviu Purcărete épp időben érkezett.” Helmut Stürmer két igényes és képzőművészeti élményként is jelentős albumba gyűjtötte eddigi munkásságát. 

Jelenlegi munkái a Nemzeti Színházban