Vissza a hírekhez
Operamesék - 7. rész
Rájöhettünk, hogy a művészetben ötven év milyen rengeteg idő. Ennyi telt el a Figaro megírása és pesti bemutatása között. Az esten a népszerű áriák mellett, mint rendesen, az irodalom is helyet kapott, hiszen a stílusok változására az irodalom is kitűnő példa, ennek érzékeltetésére elegendő egy Csokonai vers után egy Arany költeményt meghallgatni.
A terítéken levő opera, a Figaro házassága nagy sikerszéria volt, mint ahogy általában (bár nem kivétel nélkül) a Mozart operák. Ebben az az érdekes, hogy a XIX. században, a közönséget és a színházat egyaránt saját kortársaik érdekelték elsősorban, régi szerzőkre nem nagyon voltak kíváncsiak. A kor szinte kizárólag az aktualitást, a frissen bemutatott műveket preferálta, de Mozartot, ezt a zeneszerző gigászt nem lehetett megkerülni.
7. rész
Figaro házassága avagy Mozart a Nemzeti Színházban
Operamesék a Nemzeti Színházból. Selmeczi György sorozata. Emlékezés a Nemzeti Színház operabemutatóira, beszélgetőtárs: Jordán Tamás
Jelenetek, töredékek, áriák és slágerek Mozart művéből, operamesék kezdőknek és haladóknak, játékos vizsgálódás a mindenkori korszellem titkos szféráiban.
Közreműködnek:
Kolonits Klára (Almaviva grófné),
Herczenik Anna (Susanne),
Megyesi Schwartz Lucia (Cherubin),
Hámori Szabolcs (Figaro és Almaviva gróf)
Munkatársak:
Kávási Klára (archívum), Perczel Enikő (irodalom),
Tordai Hajnal (látvány), Kováts Andrea (asszisztens)
(2005. március 02.)