6. részA sláger természetrajza - Rigoletto
A Rigoletto magyarországi pályafutása önmagában egy regény. Nem kisebb nevek vitték színre a hajdanvolt Nemzeti Színházban, mint Szigligeti Ede, Hevesi Sándor és Németh Antal. Az Operamesék hatodik részében a Rigoletto bemutatásának és sikerének története elevenedett meg, és természetesen felcsendültek a mű legszebb részletei is.
Közreműködők:
Bancsov Károly - bariton - Rigoletto
Daróczi Tamás - tenor - A mantuai herceg
Csereklyei Andrea - szoprán - Gilda
Gábor Géza - basszus - Sparafucile
Tóth Judit - mezzoszoprán - Maddalena
Munkatársak:
Kávási Klára (archívum), Perczel Enikő (irodalom),
Tordai Hajnal (látvány), Kováts Andrea (asszisztens)
Jelenetek, töredékek, áriák és slágerek,
operamesék kezdőknek és haladóknak,
játékos vizsgálódás a mindenkori korszellem titkos szféráiban.
Visszapillantó az ötödik részre
Az Operamesék sorozat ötödik részében vizsgált időszakban, tehát az 1880-as évek közepéig, egyáltalán nem tűnt föl orosz mű Magyarországon. Pedig Erkel kortársa volt Muszorgszkij, Csajkovszkij, Dargomizsszkij, a klasszikus orosz operairodalom valamennyi jelentős szerzője mondta az előadás beharangozójában Selmeczi György. (Lásd az Ami kimaradt c. interjút.) Az előadáson aztán sorra kerültek a miértek. Mit értünk kulturális koncepción? Közhely-e, s van-e valóságtartalma annak az állításnak, hogy a mindenkori színház hű tükre egy társadalom kulturális közállapotainak? Milyen volt az orosz művészet képe a romantikus Magyarországon? A kérdések boncolgatásán túl, megismertük az orosz opera fénykorát. A nyugati minták hatását az orosz szerzőkre, majd a második felvonásban eljutottunk az orosz opera első magyarországi bemutatóihoz. Közben Jordán Tamás előadásában részleteket hallottunk többek között Puskin naplójából, és az Anyeginből.
Természetesen gazdag zenei válogatásban is gyönyörködhettünk. Az elhangzott részletek:
Csajkovszkij: Anyegin - Lenszkij áriája a II. felvonásból (Kóbor Tamás). Csajkovszkij: Anyegin Zárójelenet (Herczenik Anna, Réti Attila).
Csajkovszkij: Pikk dáma - 6. kép (Kolonits Klára, Kóbor Tamás).
Muszorgszkij: Borisz Godunov Marina és a bitorló kettőse (Kolonits Klára, Kóbor Tamás).
Dargomizsszkij: A kővendég Laura románca (Herczenik Anna).
Dargomizsszkij: A kővendég Zárójelenet (Kolonits, Kóbor, Selmeczi). Rachmanyinov: Aleko Duettino és zárójelenet (Herczenik, Kóbor, Réti Attila).
Márciusban következik: Bel canto a Nemzetiben- Rossini, Bellini, Donizetti